Afty to wyjątkowo nieprzyjemne wykwity w jamie ustnej, zwykle wypełnione płynem surowiczym, które skutecznie odbierają przyjemność z jedzenia. Są bolesne, frustrują, utrudniają normalne funkcjonowanie. Na szczęście na rynku są dostępne skuteczne preparaty na afty, które pozwalają pozbyć się wykwitów nawet w ciągu kilku dni. Aby jednak problem nie powrócił, warto znać jego przyczyny. Te mogą być zarówno miejscowe, jak i ogólne, związane ze stanem zdrowia, wskazujące na różnego rodzaju zaburzenia w organizmie. Wszystkim przyglądamy się w naszym poradniku.
Gdy pojawia się afta, pierwsze podejrzenie zwykle pada właśnie na jakąś przyczynę miejscową, na przykład uraz mechaniczny. To bardzo prawdopodobny kierunek, przy czym trzeba wiedzieć, że tych miejscowych przyczyn aft jest bardzo dużo. Są to przede wszystkim:
O wiele poważniejsze mogą być natomiast przyczyny ogólne, związane z kondycją organizmu.
Jeśli przyczyny miejscowe zostały wykluczone, a mimo to afty nadal pojawiają się z dużą regularnością, należy już zacząć podejrzewać, że coś złego dzieje się w organizmie. Afty mogą być sygnałem:
Nawracające afty mogą być również skutkiem zażywania niektórych leków, w tym cytostatycznych, NLPZ o ACEI.