Przepuklina pachwinowa – objawy, przyczyny i leczenie

Marek Szydełko
02.08.2021

Przepuklina pachwinowa jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, której nie należy bagatelizować. Trudno jest też nie zwracać na nią uwagi, ponieważ istotnie ogranicza ona możliwość m.in. uprawiania sportu czy pracy fizycznej. Jakie są objawy przepukliny pachwinowej? Czy można ją wyleczyć? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Po czym poznasz, że masz przepuklinę pachwinową?

Warto od razu zaznaczyć, że na początkowym etapie rozwoju przepuklina pachwinowa nie daje swoistych objawów. Możesz zaobserwować u siebie jedynie delikatny ból w okolicy pachwiny podczas uprawiania sportu, śmiania się do rozpuku czy kaszlenia. Niektóre osoby sygnalizują również uczucie ciężkości w podbrzuszu.

Z czasem dolegliwość daje o sobie coraz bardziej znać. Pojawiają się bardzo silne bóle brzucha, brak możliwości wykonywania ćwiczeń fizycznych, wymioty, wzdęcia, wrażenie parcia na kał. Zlekceważenie tych objawów jest skrajnie nieodpowiedzialne, ponieważ może się to skończyć tzw. uwięźnięciem przepukliny i niedrożnością przewodu pokarmowego, co wymaga już pilnej interwencji chirurgicznej.

Jakie są przyczyny przepukliny pachwinowej?

Ten rodzaj przepukliny bywa diagnozowany już u małych dzieci – mówimy wówczas o przepuklinie wrodzonej, która rozwinęła się na etapie życia płodowego i jest spowodowana niedomknięciem otworów w ścianie jamy brzusznej.

U osób dorosłych z kolei przepuklina pachwinowa najczęściej ma charakter wysiłkowy i jest związana z osłabienie mięśni otrzewnej oraz ścian kanału pachwinowego. To dość typowy problem u osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, mało się ruszają, ale nagle postanawiają np. iść na siłownię i dźwigać ciężary przekraczające możliwości ich organizmu.

Do przyczyn przepukliny pachwinowej zaliczymy również choroby zakaźne układu moczowo-płciowego oraz przewlekłe choroby układu oddechowego. W grupie ryzyka znajdują się mężczyźni ze stanami zapalnymi prostaty, kobiety, które rodziły siłami natury oraz osoby otyłe.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Standardową metodą leczenia jest zabieg operacyjny, który eliminuje ryzyko uwięźnięcia przepukliny i daje 100 proc. pewność rozwiązania problemu. Jednak na wczesnym etapie można jeszcze rozważyć rehabilitację – bywa ona skuteczna wtedy, gdy przepuklina pachwinowa nie daje jeszcze żadnych objawów poza widocznym guzkiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie