Profilaktyka POCHP

Antoni Kwapisz
27.07.2021

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2030 roku będzie to trzecia najbardziej śmiertelna choroba na naszej planecie. Na POCHP zapadają nie tylko palacze, choć rzeczywiście nikotynizm jest głównym czynnikiem ryzyka. Dowiedz się, na czym polega profilaktyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Rzucenie palenia

To podstawa, od której muszą zacząć osoby palące papierosy. Jest to główny czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, zwłaszcza po 40. roku życia. Warto natomiast wiedzieć, że zagrożone POCHP są również osoby palące biernie, czyli np. mieszkające z palaczem pod jednym dachem czy pracujące w zadymionych pomieszczeniach.

Rzucenie palenia jeszcze przed wystąpieniem objawów POCHP znacząco minimalizuje ryzyko rozwoju choroby, choć oczywiście nie chroni przed nią w 100 proc. Mimo to każdy palacz powinien jak najszybciej rozstać się z nałogiem, również biorąc pod uwagę inne choroby bezpośrednio związane z nikotynizmem, jak rak płuc czy krtani.  

Unikanie innych czynników ryzyka POCHP

Do tych czynników zaliczymy przede wszystkim:

  • oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem,
  • wdychanie chemikaliów,
  • pracę w niesprzyjającym środowisku (dotyczy np. kosmetyczek),
  • przebywanie w silnie zanieczyszczonych pomieszczeniach.

Osoby narażone na te czynniki wywołujące POCHP powinny zachować szczególną ostrożność, stosować środki ochrony osobistej oraz nie lekceważyć pierwszych objawów choroby.

Regularne badania

Podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie POCHP jest spirometria. Nie jest to badanie bolesne, ale za to dość uciążliwe – trzeba wykonywać wdechy i wydechy w określony sposób przy użyciu specjalnego aparatu. Spirometria pozwala bez wątpliwości wykryć POCHP na wczesnym etapie, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie leczenia zwiększającego komfort pacjenta (POCHP jest chorobą nieuleczalną).

Osoby narażone na wyżej wymienione czynniki powinny poddawać się badaniu spirometrycznemu raz w roku. Wskazane jest również coroczne wykonywanie RTG klatki piersiowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.