Profilaktyka chorób wątroby. Jak dbać o ten ważny narząd?

Remigisz Szulc
03.06.2022

Wątroba jest niezbędna do życia, a jej niedomagania od razu przekładają się na ogólną kondycję organizmu. To wystarczający powód, aby zacząć o nią dbać. Nie jest to wcale trudne, choć w przypadku wielu osób będzie wymagać zmiany szkodliwych przyzwyczajeń. Sprawdź, do czego sprowadza się profilaktyka chorób wątroby.

Uważaj z lekami

Przyjmowanie leków rzeczywiście może szkodzić wątrobie – i nie chodzi tutaj tylko o leki na receptę, ale też te dostępne w praktycznie każdej domowej apteczce. Szczególnie szkodliwy dla wątroby jest paracetamol, czyli składnik popularnych leków przeciwgorączkowych. Nie wolno z nimi przesadzać!

Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do leku i stosuj się do zaleceń w zakresie dawkowania. Pamiętaj również, aby nigdy nie łączyć leków z alkoholem oraz niektórymi ziołami (np. dziurawcem).

Ogranicz spożycie alkoholu

Alkohol to podstawowy wróg ludzkiej wątroby, która odpowiada za odtruwanie organizmu. W przypadku regularnego spożywania alkoholu możesz się spodziewać poważnych problemów z wątrobą. Nieprzypadkowo u alkoholików z czasem rozwija się marskość wątroby.

Dlatego mocno ograniczyć spożycie lub najlepiej w ogóle unikaj alkoholu – nie jest Ci do niczego potrzebny.

Przejdź na niskokaloryczną dietę

Chorobom wątroby sprzyja nadwaga i otyłość. Dieta obfitująca w tłuszcze odzwierzęce i cukry proste może wywołać cukrzycę typu 2, która – jak wykazały badania – jest czynnikiem ryzyka raka wątroby. Jeśli chcesz zadbać o ten narząd, to już dziś przejdź na zdrową, niskokaloryczną diet, bazującą na produktach roślinnych.

Duża dawka ruchu

Uzupełnieniem profilaktyki chorób wątroby jest uprawianie sportu lub przynajmniej utrzymywanie wysokiej aktywności fizycznej. Zamiast przesiadywać na kanapie idź na spacer. Zapisz się na siłownię lub ćwicz w domu. Wiosną i latem dojeżdżaj do pracy rowerem. Na zakupy chodź pieszo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.