Profilaktyka bólu głowy, czyli co możesz zrobić, aby zminimalizować częstotliwość napadów?

Antoni Kwapisz
14.09.2020

Ból głowy to nic przyjemnego i każdy, kto go doświadczył, doskonale wie, że ta przypadłość potrafi odebrać ochotę do wszystkiego. Najlepiej jest wtedy się po prostu położyć, ale wiadomo, że jest to trudne w środku dnia czy nawet wieczorem, gdy w domu są małe dzieci. Z bólem dobrze radzą sobie powszechnie dostępne niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale ich regularne przyjmowanie nie jest obojętne dla organizmu. Zdecydowanie korzystniej będzie zatem minimalizować ryzyko napadów bólu głowy poprzez odpowiednią profilaktykę. Wypróbuj te metody.

Ogranicz glutaminian sodu

Jest to popularny składnik obecny w wielu produktach spożywczych. Tymczasem badania wykazały, że glutaminian sodu jest czynnikiem wywołujących migrenowe bóle głowy. Jeśli często masz napady bólowe, spróbuj wyeliminować ten składnik ze swojej diety – znajduje się on m.in. w cukrze, żółtym serze czy wyrobach czekoladowych.

Kawa w rozsądnych ilościach

Samo picie kawy nie powoduje napadów bólu głowy, oczywiście pod warunkiem, że robimy to w rozsądnych ilościach. Paradoksalnie czynnikiem ryzyka bólu migrenowego może być natomiast gwałtowne odstawienie kawy. Nie należy tego robić raptownie. Zdecydowanie bezpieczniej będzie stopniowo ograniczać ilość spożywanej kawy i zastępować ją np. zieloną herbatą.

Pij duże ilości wody

Silny ból głowy może być objawem odwodnienia organizmu. Z tego też powodu często dokucza on osobom, które są bardzo aktywne fizycznie, ale podczas treningu zapominają o uzupełnianiu płynów. Aby więc zmniejszyć ryzyko napadów bólu głowy, staraj się pamiętać o regularnym piciu czystej wody – minimalna ilość to 2 litry na dobę.

Wysypiaj się

Niedobór snu jest typowym czynnikiem ryzyka napadów migrenowych oraz przewlekłych bólów głowy. Zmęczony organizm daje Ci w ten sposób znać, że czas najwyższy nieco zwolnić. Liczy się jednak nie tyle długość, co jakość snu. Staraj się tak planować sobie dzień, aby móc położyć się spać np. o 22 czy 23 i przespać ciągiem minimum 6 godzin. Nie zabieraj do sypialni żadnych urządzeń elektronicznych, krótko przed zaśnięciem nie przeglądaj już Internetu i nie oglądaj telewizji.

Dbaj o kręgosłup

Przyczyną przewlekłych bólów głowy mogą być schorzenia kręgosłupa, w tym te związane ze stanami zwyrodnieniowymi. Dlatego od zaraz zacznij dbać o swój kręgosłup, podejmując aktywność fizyczną, inwestując w dobry materac do spania, korzystając z fizykoterapii, robiąc sobie minimum 5-minutowe przerwy raz na godzinę podczas pracy przy biurku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie