Profilaktyka Alzheimera – tak zmniejszysz ryzyko choroby

Maciej Piwowski
20.07.2023

Choroba Alzheimera to najczęściej diagnozowana choroba otępienna, występująca przede wszystkim u osób po 55. roku życia. Skala tego problemu jest coraz większa – już dziś na całym świecie żyje ponad 40 milionów ludzi z Alzheimerem, a do końca obecnej dekady ta liczba może wzrosnąć nawet do około 65 milionów. Tym bardziej warto promować zachowania, które istotnie zmniejszają ryzyko Alzheimera. Oto podstawy profilaktyki tej choroby.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi

Podwyższone ciśnienie krwi ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, co stanowi bezpośredni czynnik ryzyka choroby Alzheimera.

Badaj poziom cukru

Cukrzyca jest jedną z najczęściej współwystępujących z Alzheimerem chorób przewlekłych. Kontroluj poziom cukru we krwi, a w przypadku zdiagnozowania choroby rygorystycznie stosuj się do zaleceń lekarza.

Utrzymuj prawidłową wagę ciała

Czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera jest nadwaga i otyłość, dlatego wskazane jest, aby utrzymywać prawidłową masę ciała i – w razie nadwagi/otyłości – podjąć próbę zrzucenia zbędnych kilogramów.

Ćwicz

Aktywność fizyczna sprzyja funkcjonowaniu mózgu i całego układu nerwowego, stąd zaleca się, aby jak najczęściej uprawiać sport, również na podstawowym poziomie, jak spacery, gimnastyka w domu itp.

Odstaw używki

Ryzyko zachorowania na Alzheimera drastycznie rośnie u osób, które palą wyroby tytoniowe i nadużywają alkoholu. Najlepiej będzie więc całkowicie porzucić te używki.

Wysypiaj się

Minimum potrzebnym mózgowi jest 8 godzin nieprzerwanego snu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że 6 czy 7 godzin wystarczy, to zalecamy wydłużenie czasu snu.

Aktywuj swój mózg

Bardzo ważnym elementem profilaktyki Alzheimera jest zmuszanie mózgu do wytężonej pracy, co można osiągnąć m.in. poprzez czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry logiczne itd.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie