Poznaj pierwsze objawy depresji

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na depresję cierpi już około 10% światowej populacji. „Choroba duszy” dotyka ludzi w każdym wieku. W Polsce są to przeważnie osoby po 50. roku życia oraz bardzo młode, nawet nastoletnie. Objawy depresji można łatwo przeoczyć, a w dodatku wciąż w naszym społeczeństwie są one utożsamiane ze zwykłym lenistwem, stresem czy przemęczeniem. Co powinno Cię zaniepokoić?

Trwałe pogorszenie nastroju

Jeśli w poniedziałek masz zły humor, ale we wtorek wracasz do formy, to raczej nie ma tutaj mowy o depresji. Ta choroba objawia się stałym pogorszeniem nastroju, które nie ustępuje bez względy na okoliczności. Chorego nic nie cieszy, nawet sukcesy, zabawy z dziećmi, realizacja jakiegoś planu. Bez przerwy czuje przygnębienie i ogarnia go charakterystyczne czarnowidztwo.

Gwałtowny spadek energii

W nomenklaturze psychiatrycznej ten stan nazywa się anergią. Osoba chora jest stale przemęczona, co nie zmienia się nawet po intensywnym odpoczynku. Weekend spędzony w łóżku, przespanie kilkunastu godzin bez przerwy, wyjazd na weekend – nic nie pomaga. U osób cierpiących na depresję zauważalne jest permanentne zmęczenie niezależne od faktycznego obciążenia organizmu wysiłkiem.

Skrajny samokrytycyzm

Osoba chora na depresję ma do siebie pretensje o wszystko. Uważa, że jest obciążeniem dla innych, czuje się niechciana, najchętniej usunęłaby się w cień, byle tylko nie stwarzać problemów najbliższym. Ocenia się bardzo krytycznie, w dodatku na wielu polach. Nie widzi w sobie żadnych pozytywnych cech.

Obwinianie się

Chorujący na depresję są święcie przekonani, że wszystkie porażki są ich winą. Sądzą, że jeśli w rodzinie źle się dzieje, to właśnie przez nich. Zrzucają na siebie odpowiedzialność za całe zło tego świata. Z podkulonym ogonem przyjmują krytykę i wręcz domagają się jeszcze ostrzejszych uwag.

Spadek sprawności intelektualnej

Osoba bardzo inteligentna, oczytana, rozumna, nagle zaczyna mieć problemy z logicznym myśleniem, nie radzi sobie z prostymi zadaniami, ogarnia ją życiowa bezradność. Nie potrafi policzyć kosztu zakupów, zapomina, jakie paliwo musi zatankować do swojego samochodu.

Trudności ze snem

Bardzo charakterystyczny objaw depresji. Osoby chore budzą się w środku nocy i nie potrafią zasnąć, przez co są stale zmęczone. Nie pomagają drzemki w ciągu dnia. Długość snu skraca się do 4-5 godzin na dobę, przy czym nie jest to sen nieprzerwany.

Utrata masy ciała

Wiele osób chorych na depresję gwałtownie chudnie, ponieważ traci zainteresowanie jedzeniem, nie odczuwa głodu. Wynika to po części z faktu, że przestają czerpać przyjemność z jedzenia. Jest im wszystko jedno, co dostaną na obiad.

Myśli samobójcze

Gdy dojdzie do tego etapu, nie ma już żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z depresją. Myśli czy wręcz próby samobójcze są ostatecznym potwierdzeniem problemu i wymagają pilnej wizyty w poradni psychiatrycznej, która najpewniej skończy się hospitalizacją.

Zasada jest dość prosta: jeśli obserwujesz u siebie przynajmniej 4 z wymienionych symptomów, to czas najwyższy umówić się na wizytę u psychiatry. Wcześnie wykryta depresja może być dość łatwo wyleczona, a w przyszłości spokojnie kontrolowana.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.