Palisz? Te objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie układu oddechowego

Piotr Kowalczyk
18.08.2022

Palacze wyrobów tytoniowych tworzą grupę ryzyka wielu bardzo poważnych chorób – włącznie z nowotworami. Palenie przyczynia się do przedwczesnej śmierci milionów ludzi na całym świecie. Nałóg jest jednak na tyle silny, że wielu palaczy puszcza mimo uszu dobre rady lekarzy, rodziny czy przyjaciół i dalej tkwi w nikotynizmie. Jeśli sam palisz, to sprawdź, które objawy mogą wskazywać na rozwój poważnej choroby w Twoim organizmie.

Przewlekły kaszel

Kaszel, który nie ma związku z infekcją, astmą czy reakcją alergiczną organizmu, jest bardzo niepokojący. Może to świadczyć o potrzebie oczyszczenia oskrzeli, nad czym nie jesteś w stanie zapanować. To typowy objaw obserwowany u palaczy, który może świadczyć np. o początkach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu!

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina, czyli wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze, jest niepokojącym objawem nieprawidłowej pracy układu oddechowego. Może świadczyć zarówno o przewlekłej infekcji, jak i wspomnianej POChP.

Jeśli dodatkowo zauważasz w plwocinie skrzepy krwi, to sytuacja staje się bardzo groźna i nie możesz tego lekceważyć. Jest to jeden z objawów raka płuca, dlatego pilnie skonsultuj się z lekarzem.

Duszność

Duszność jest bardzo niepokojąca, szczególnie u młodego człowieka, który powinien być jeszcze w sile wieku i móc bez problemu uprawiać sport czy pracować fizycznie. Jeśli obserwujesz u siebie duszność wysiłkową, a tym bardziej spoczynkową, to nie czekaj na pogorszenie się Twojego stanu zdrowia – skonsultuj to z lekarzem pierwszego kontaktu.

Duszność jest objawem zarówno Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jak i chorób układu krążenia.

Obniżona tolerancja wysiłkowa

Kolejny objaw mogący wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc czy chorobę wieńcową. Obniżona tolerancja wysiłkowa oznacza, że z coraz większym trudem przychodzi Ci wykonywanie różnych czynności wymagających wysiłku fizycznego – na przykład przyniesienie zakupów spożywczych, umycie samochodu, wejście po schodach czy skoszenie trawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie