Palenie papierosów przyspiesza zachorowalność na współczesne choroby cywilizacyjne

Remigisz Szulc
22.04.2022

Uza­leż­nie­nie od niko­tyny, czyli sub­stan­cji zawar­tej w papie­ro­sach nosi nazwę niko­ty­ni­zmu. Pale­nie papie­ro­sów skut­kuje prze­wle­kłym zatru­ciem całego orga­ni­zmu oraz stop­nio­wym pogar­sza­niem zdro­wia. Ten lek­ce­wa­żony w opi­nii publicz­nej nawyk powo­duje sze­reg nie­ko­rzyst­nych skut­ków zarówno dla osoby palą­cej oraz jej bli­skich, jak i całego spo­łe­czeń­stwa.

Cho­roby wyni­ka­jące z pale­nia papie­ro­sów

Scho­rze­nia zwią­zane z nało­go­wym pale­niem papie­ro­sów możemy podzie­lić na trzy główne grupy cho­ro­bowe. Oczy­wi­ście niko­tyna oddzia­łuje nega­tyw­nie na cały orga­nizm. Posz­cze­gólne osoby będą miały jesz­cze wię­cej skut­ków ubocz­nych, nawet jeżeli ich pro­blem cho­ro­bowy może im się wyda­wać w ogóle nie­zwią­zany z pale­niem.

Podział cho­rób zwią­za­nych z pale­niem

Cho­roby nowo­two­rowe

Pale­nie tyto­niu to czyn­nik, który zwięk­sza ryzyko roz­woju kil­ku­na­stu typów nowo­two­rów w róż­nych loka­li­za­cjach ciała czło­wieka. Głów­nym deter­mi­nan­tem decy­du­ją­cym o jego szko­dli­wym wpły­wie jest zawar­tość niko­tyny. W pro­ce­sie spa­la­nia tyto­niu docho­dzi bowiem do uwol­nie­nia, aż 40 róż­nych sub­stan­cji kar­cy­no­gen­nych.

Narządy naj­czę­ściej zaata­ko­wane przez raka to:

- jama nosowa;
- krtań;
- przełyk;
- płuca;
- żołądek;
- wątroba;
- trzustka;
- nerki;
- jelito grube.

Cho­roby serca

Związki zawarte w tyto­niu wpły­wają tok­sycz­nie na cały układ ser­cowo-naczy­niowy. Niko­tyna działa pobu­dza­jąco na układ krą­że­nia, wywo­łu­jąc skurcz naczyń wień­co­wych. W następ­stwie docho­dzi do zwięk­sze­nia czę­sto­ści akcji serca oraz podwyż­sze­nia ciśnie­nia tęt­ni­czego krwi. Wpływ pale­nia na krą­że­nie może wystą­pić od razu (np. zawał) lub mieć opóź­nione dzia­ła­nie (np. zmiany miaż­dży­cowe).

Główne cho­roby ser­cowe:

- nadciśnienie;
- udar mózgu;
- udar mózgu;
- zawał serca;
- tętniak;
- miaż­dżyca.

Cho­roby płuc

Pale­nie czę­sto powo­duje zapa­le­nie dróg odde­cho­wych. Jed­no­cze­śnie pro­du­ko­wana jest więk­sza ilość śluzu, który powo­duje chro­niczny kaszel. Następ­stwem może być chro­niczne zapa­le­nie oskrzeli, które jest obja­wem prze­wle­kłej obtu­ra­cyj­nej cho­roby płuc (POChP). Rzę­ski to maleń­kie wło­ski, które znaj­dują się w dro­gach odde­cho­wych. Pod­czas pale­nia ich funk­cjo­no­wa­nie jest poważ­nie zabu­rzone.

Jed­nostki cho­ro­bowe zwią­zane z płu­cami:

- ciężka nie­wy­dol­ność odde­chowa;
- roze­dma płuc;
- zapa­le­nie oskrzeli;
- ostre infek­cje dróg odde­cho­wych;
- gruź­lica.

Pomoc w zerwa­niu z nało­giem

Bar­dzo pomocne w lecze­niu nałogu są róż­no­rodne sub­stan­cje lub tera­pie. Naj­czę­ściej sto­suje się tabletki Reci­gar, gumy do żucia, pla­stry niko­ty­nowe oraz leki. W sku­teczny spo­sób ogra­ni­czają głód niko­ty­nowy i zara­zem łago­dzą objawy odsta­wie­nia niko­tyny.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie