Ornityna, czyli jeden z najpopularniejszych suplementów diety wśród osób aktywnych

Antoni Kwapisz
17.12.2018

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem oczekuje błyskawicznych efektów w postaci utraty masy ciała i wyrzeźbienia pięknej sylwetki. Nie zawsze da się to osiągnąć przy pomocy samych ćwiczeń i diety. Dlatego istnieje ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju suplementy zwiększające efektywność treningu. Wśród nich szczególną popularnością cieszy się ornityna. Czym jest ten suplement diety? Kiedy warto przyjmować ornitynę? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Ornityna: skuteczny środek dietetyczny, ale nie tylko

Ornityna to aminokwas, który poprzez zwiększenie syntezy mocznika przyspiesza usuwanie amoniaku z organizmu. Pisząc najprościej: związek ten odtruwa nasze ciało, zwłaszcza wątrobę oraz mózg. Z tego powodu po ornitynę sięgają nie tylko sportowcy, ale też osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy czy po prostu poczuć się lepiej.

Ornityna ma bardzo szerokie właściwości. Badania wykazały, że przyspiesza przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek, dlatego świetnie sprawdza się w programie dietetycznym bazującym na produktach białkowych. To tłumaczy, dlaczego tak chętnie korzystają z niej osoby trenujące sporty siłowe i kulturystyczne.

Ważną korzyścią płynącą z przyjmowania tego aminokwasu jest szybsza regeneracja komórek wątrobowych. Ornitynę stosuje się również w celu stymulowania hormonu wzrostu, co ma ogromne znaczenie dla osób chcących szybko zbudować efektowną muskulaturę.

Na tym oczywiście zastosowanie tego związku się nie kończy. Mało kto wie, że ornityna może wspomagać łagodzenie objawów stresu (obniża poziom kortyzolu) oraz ułatwiać zasypianie (stosuje się ją w leczeniu bezsenności).

Jak dawkować ornitynę?

Ornityna najczęściej stanowi jeden z elementów kompleksowych suplementów diety dla sportowców i prawie zawsze występuje w parze z argininą. Dawkowanie tego aminokwasu zależy głównie od tego, jaki efekt zamierzamy osiągnąć. Osoby chodzące na siłownię przyjmują spore ilości ornityny, traktując ją w kategoriach tzw. boostera wzrostu tkanki mięśniowej.

Ornityna stosowana w mniejszych dawkach poprawia efektywność treningu. Wówczas należy ją przyjmować krótko przed rozpoczęciem ćwiczeń (dwie godziny po jedzeniu) w ilości około 5 mg.

W sytuacji, gdy celem przyjmowania ornityny jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego (czyli zminimalizowanie stresu), zaleca się przyjmowanie dawki wynoszącej około 500 mg bezpośrednio przed zaśnięciem.

Podkreślamy jednak, że rozpoczęcie suplementacji ornityny powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Każdy związek, który występuje w organizmie w nadmiarze, jest dla nas szkodliwy, dlatego nie zalecamy kupowania pierwszego-lepszego suplementu z ornityną i przyjmowania go bez żadnej kontroli ze strony specjalisty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie