Oksytocyna, nazywana inaczej hormonem miłości, odpowiedzialna jest za pojawienie się skurczów macicy u kobiet prowadzących do porodu. Jaki jeszcze wpływ wywiera na organizm ten hormon? Czy oksytocynę można znaleźć u mężczyzn?
Oksytocyna jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym C43H66N12O12S2 i masie molowej 1007,19 g / mol. Jest to dobrze rozpuszczalny, makrocykliczny hormon peptydowy złożony z 9 aminokwasów spiętych mostkiem dwusiarczkowym. Nazwa tego hormonu wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów oxys i tokos, oznaczających szybki poród. Oksytocyna produkowana w podwzgórzu związana jest z żeńskimi hormonami płciowymi - estrogenami (odpowiedzialnych za wzrost ilości receptorów dla oksytocyny w komórkach mózgu).
Oksytocyna pobudza komórki mięśniowe do skurczu (odpowiedzialna jest za czynności skurczowe macicy przy porodzie oraz doprowadza do obkurczenia się macicy po porodzie). Wpływa również na komórki mięśniowe zlokalizowane w przewodach wyprowadzających pokarm (jest odpowiedzialna za nieprzyjemne uczucie “ciągnięcia” u matek, które dopiero zaczęły karmić swoje dziecko).
Lekarze - w warunkach szpitalnych - wykonują test oksytocynowy (podczas badania diagnostycznego, podaje się kobiecie za pomocą kroplówki niewielkie dawki hormonu). Takie działanie ma na celu określić, czy kobieta jest zdolna do porodu siłami natury, czy też należy wykonać cesarskie cięcie. Zaburzenie rytmu serca u matki oraz niedotlenienie są wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jeśli natomiast podany hormon wpływa głównie na płód, test oznaczany jest negatywnie, co jest wskazaniem do porodu siłami natury.
UWAGA: Tekst wykonuje się na czczo. Mimo iż nie ma on na celu wywołać u kobiety porodu, bardzo często go wywołuje.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oksytocyna występuje również u mężczyzn. Uwalnia się podczas uprawiania miłości, wpływając na osiągnięcie orgazmi i erekcji. Między innymi dzięki temu oksytocyna nazywana jest hormonem miłości.
Oksytocyna w formie leku spotykana jest najczęściej w położnictwie i ginekologii.
Używa się jej podczas:
Artykuł partnera.