Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Remigisz Szulc
28.02.2022

Zapalenie wyrostka robaczkowego może być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a w dodatku niewiele osób jest w stanie powiązać charakterystyczne dolegliwości właśnie z atakiem wyrostka. Warto nadrobić zaległości w tym zakresie, aby móc w porę zgłosić się do szpitala i nie dopuścić do np. zapalenia otrzewnej (częste powikłanie po pęknięciu wyrostka, stanowi bezpośrednie zagrożenie życia). Poznaj zatem objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Złe samopoczucie

W początkowej fazie zapalenia wyrostka objawy mogą być dość nieswoiste i skąpe. Możesz zaobserwować u siebie pogorszone samopoczucie, drażliwość, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, niechęć do kontaktów międzyludzkich. Przypomina to trochę zespół napięcia przedmiesiączkowego u pań.

Ból w okolicy pępka

W kolejnej fazie pojawia się już wyraźnie wyczuwalny i niepokojący ból w nadbrzuszu, który można zlokalizować w okolicy pępka, po prawej stronie. Ból ten zaczyna promieniować w momencie naciśnięcia brzucha czy uderzenia otwartą dłonią.

Coraz silniejszy ból w podbrzuszu

Jeśli powyższe objawy zostaną zignorowane, to w ciągu kilku godzin możesz doświadczyć bardzo silnego bólu w podbrzuszu oraz nieprzyjemnego uczucia przypominającego parcie na stolec (bez możliwości jego oddania). Ból promieniuje do biodra, może być podobny do bólu przy rwie kulszowej.

Nudności i wymioty

Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego są właśnie nudności. Możesz mieć silną potrzebę zwrócenia treści żołądka, nawet jeśli nic nie jadłeś i na pewno nic Ci nie zaszkodziło. Jeśli dodatkowo utrzymuje się ból w podbrzuszu, po prawej stronie, to nie zwlekaj z wizytą na SOR.

Gorączka , przyspieszone tętno

To zwykle ostatnia faza zapalenia wyrostka, kiedy to pojawia się bardzo wysoka gorączka, nawet dochodząca do 40 stopni Celsjusza. Pacjent może być oszołomiony, mieć dreszcze, bardzo przyspieszone tętno – przypomina to atak paniki. Ból brzucha jest już tak silny, że osoba z atakiem wyrostka nie jest już w stanie samodzielnie dotrzeć do szpitala. Trzeba wezwać karetkę lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego, sąsiada z samochodem etc. Niezbędna jest pilna wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie