Objawy łokcia tenisisty

Jerzy Biernacki
03.11.2022

Łokieć tenisisty to kontuzja naszych czasów. Wbrew nazwie wcale nie przytrafia się często zawodowym tenisistom, o wiele bardziej zagrażając osobom, które w ogóle nie uprawiają sportu. Kontuzja ma związek z ciągłym wykonywaniem jednostajnego ruchu ręką, w efekcie czego dochodzi do mikro urazów i trwałego uszkodzenia struktur okalających staw łokciowy. Dowiedz się, jakie są objawy łokcia tenisisty – może w ten sposób znajdziesz przyczynę swoich dolegliwości.

Ból w łokciu podczas zaciskania dłoni

Jeśli od pewnego czasu towarzyszy Ci ból za każdym razem, gdy ściskasz dłoń, na przykład chwytając siatkę z zakupami czy pisząc coś ręcznie, to możesz zacząć podejrzewać u siebie łokieć tenisisty. W tym przypadku ból powinien być umiejscowiony po zewnętrznej stronie stawu łokciowego.

Ból w czasie siłowania się

Diagnostyka łokcia tenisisty jest stosunkowo prosta i polega na próbie napierania wyprostowaną w stawie łokciowym ręką na jakąś przeszkodę – na przykład dłoń drugiej osoby. Jeśli podczas tego testu odczuwasz silny ból w stawie łokciowym, to prawdopodobnie masz problem z tą częstą kontuzją.

Ból towarzyszący pracy przy biurku

Co ciekawe, łokieć tenisisty najczęściej diagnozuje się u osób pracujących przy biurku, zwłaszcza dużo piszących na klawiaturze. Jest to zatem kontuzja pisarzy, copywriterów, ale też urzędników. Jeśli podczas pracy przy biurku czujesz drętwienie w łokciu i dłoni, a do tego pojawia się ból, to z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na łokieć tenisisty.

Złagodzenie dolegliwości pod koniec weekendu

Taka ciekawostka: jeśli w niedzielne popołudnie już prawie nie czujesz bólu w łokciu, a na co dzień pracujesz przy biurku, to także jest to wskazówka, aby zacząć podejrzewać tę kontuzję. Nie ma ona związku ze stanem zapalnym, ale z wyeksploatowaniem struktur okalających staw łokciowy, dlatego odpoczynek daje właśnie taki efekt.

Jeśli masz opisane wyżej objawy, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na diagnostykę do poradni ortopedycznej. Łokieć tenisisty można leczyć, w tym metodami nieinwazyjnymi (rehabilitacja). Jednak zbagatelizowanie tej kontuzji w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do częściowego inwalidztwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie