Cukrzyca to bardzo poważna, nieuleczalna choroba, którą jednak można kontrolować – warunkiem jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie odpowiednio dobranych leków. Dużym problemem jest niestety to, że mnóstwo osób żyje z cukrzycą nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To efekt bagatelizowania wczesnych objawów tej choroby. Wymieniamy je w naszym poradniku.
W Polsce zdecydowanie najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu II, czyli insulinozależną. Ten rodzaj choroby jest o tyle kłopotliwy, że na początkowym etapie praktycznie nie daje żadnych specyficznych objawów. Nierzadko zdarza się więc, że pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero po kilku latach od momentu zachorowania.
Cukrzycę typu II diagnozuje się na podstawie badań krwi, które mają wykazać zbyt wysoki poziom glukozy. Nie da się tego oczywiście stwierdzić we własnym zakresie. Można natomiast obserwować swoje ciało i wcześnie zareagować na niepokojące objawy, wśród których na pierwszy plan wybijają się:
Podobne objawy towarzyszą cukrzycy typu I, która jest diagnozowana znacznie rzadziej. W tym przypadku można zaobserwować u siebie między innymi:
W momencie zaobserwowania u siebie takich objawów, warto jak najszybciej wykonać badania krwi – nawet prywatnie (nie jest to drogie – kosztuje kilkadziesiąt złotych, a wynik można otrzymać jeszcze tego samego dnia). Z wynikami należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Ten, na podstawie wskaźnika poziomu glukozy we krwi, podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do poradni diabetologicznej.
Powyższych objawów absolutnie nie wolno bagatelizować, choć niekoniecznie muszą być one skutkiem cukrzycy. Są jednak na tyle uciążliwe, że trudno je przeoczyć.