O czym powinnaś pamiętać w pierwszym trymestrze ciąży? Poznaj nasze wskazówki

Mariusz Siwko
30.01.2020

Kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży, a masz jakieś złe nawyki żywieniowe, to powinnaś je jak najszybciej zmienić. To samo tyczy się wszelkich używek. W dzisiejszym poradniku przedstawimy wskazówki dotyczące pierwszego trymestru ciąży. O czym powinnaś pamiętać od 1 do 13 tygodnia ciąży? Już teraz zdradzimy, że duża będzie rola suplementów diety, gdyż nie wszystko będziesz mogła dostarczyć dziecku w odpowiedniej ilości w pożywieniu. Dlatego, jeśli starasz się o dziecko polecamy FertilOva, który zawiera to, co niezbędne, o czym dowiesz się w dalszej części naszego poradnika.

Pierwszy trymestr ciąży – od czego zacząć?

Kiedy test ciążowy wyjdzie pozytywnie, to czas, kiedy nie możesz już myśleć tylko o sobie. Zatem w całkowitą odstawkę musi iść alkohol, który źle wpływa na rozwój mózgu dziecka. Nie jest prawdą, że odrobina wina, czy piwa, czyli niskoprocentowych alkoholi nie zaszkodzi dziecku. Jeśli palisz, powinnaś jak najszybciej rzucić, gdyż trujesz swoje dziecko. Jego płuca mogą się nieprawidłowo wykształcić, będzie również bardziej narażone na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Oczywiście powinnaś zaplanować pierwszą wizytę u ginekologa. Najlepiej sprawdzić opinie wśród swoich znajomych, wszak do osoby prowadzącej ciąże trzeba mieć stu procentowe zaufanie. Pierwsza wizyta powinna odbyć się do 9, maksymalnie 10 tygodnia ciąży.

Jaka powinna być dieta? Co jest Ci potrzebne?

Dieta w pierwszym trymestrze ciąży jest niezwykle istotna wszak to w tym czasie z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się płód. W pierwszym okresie, czyli do 13 tygodnia ciąży rozwijają się wszystkie narządy, dlatego dobrze zbilansowana zdrowa dieta jest niezbędna. Bardzo ważnym składnikiem diety, który musisz włączyć do jadłospisu jest kwas foliowy. Obecny jest w zielonych warzywach liściastych, m.in. natce pietruszki, brukselce, a także brokułach. Najwięcej kwasu foliowego znajdziesz w szpinaku i gotowanej soczewicy i ciecierzycy. Sporo jest go także w gotowanej czerwonej i białej fasoli. Jeśli nie preferujesz żadnego z tych produktów, to powinnaś postawić na suplementację. Niezbędny będzie kwas foliowy, który powinnaś zacząć zażywać kiedy starasz się o dziecko. FertilOva dla kobiet to suplement bogaty nie tylko w kwas foliowy, ale również w mio-inozytol, który sprzyja zajściu w ciążę, zatem powinnaś zacząć go zażywać starając się o dziecko. Powinnaś unikać jedzenia produktów bogatych w witaminę A. Jej nadmiar nie wpływa korzystnie na rozwój płodu, a więc w odstawkę idzie wątróbka. Powinnaś zrezygnować również z węglowodanów prostych i zastąpić je złożonymi. Zatem słodycze i przetworzone gotowe jedzenie odpada. Warto spożywać za to chude mięso. Może to być królik albo cielęcina. Dwa razy w tygodniu sięgaj po ryby morskie, czyli np. łososia, makrelę, czy śledzia. Są one bogate w kwasy DHA, które są kluczowe dla rozwoju płodu i wspomagają rozwój mózgu i wzroku dziecka. Ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. W sumie warzyw należy spożywać ok. 500 g dziennie i 400 g owoców. Nie powinnaś jeść sushi ani serów pleśniowych. Oba te produkty mogą zawierać listerie, szkodzące dziecku. Powinnaś również zrezygnować, albo znacznie ograniczyć spożywanie kofeiny. Maksymalna ilość to trzy kubki czarnej herbaty oraz dwie średnio mocne kawy, jednak najlepiej zrezygnować całkiem z tego na rzecz świeżo wyciskanych soków owocowych, bądź przynajmniej takich nie zawierających konserwantów i wody.

Poznaj badania, które musisz wykonać

Oczywiście w pierwszym trymestrze ciąży musisz wykonać wiele badań. Pierwsze to oznaczenie grupy krwi i Rh oraz morfologia. Ponadto musisz wykonać badania w kierunku toksoplazmozy, kiły, wirusa HIV, różyczki, badanie moczu, cytologię, badanie czystości pochwy stężenia glukozy we krwi na czczo. Istotne znaczenie ma również badanie USG, podczas którego ocenia się rozwój narządów płodu oraz ryzyko wad chromosomalnych, które wykonywane jest przed upływem 13 tygodnia ciąży. Jeśli w Twojej bliskiej rodzinie występują jakieś choroby przewlekłe, w kierunku których się do tej pory nie badałaś, to powinnaś także je wykonać.

Ćwiczenia na początku ciąży – tak czy nie?

Ostatnią kwestią, jaką chcemy poruszyć są ćwiczenia. W ciąży zdecydowanie powinnaś się ruszać, choć nie możesz biegać maratonów, to polecane jest pływanie, czy spacerowanie. Oczywiście powinnaś zrezygnować na ten czas ze sportów, które mogą narazić Cię na urazy. Jednak dzięki aktywności fizycznej poprawisz krążenie i zwiększysz ilość utlenionej krwi.

Jest wiele kwestii o których powinnaś pamiętać na początku ciąży. Nie zapomnij również o wizycie u dentysty, to konieczne w pierwszym trymestrze ciąży.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie