Nieżyt żołądka: przyczyny, objawy, jak leczyć?

Mariusz Siwko
22.07.2019

Nieżyt żołądka to bardzo nieprzyjemna przypadłość, fachowo określana mianem zapalenia błony śluzowej żołądka. Objawów towarzyszących nieżytowi nie wolno bagatelizować, zwłaszcza jeśli problem regularnie wraca. Jakie mogą być przyczyny nieżytu żołądka? Jak rozpoznać objawy i wreszcie – jak skutecznie wyleczyć to schorzenie?

Co powoduje nieżyt żołądka?

Przyczyny nieżytu żołądka mogą być bardzo różne, co znacznie utrudnia diagnostykę tej przypadłości. Z tego też powodu wiele osób lekceważy typowe objawy uznając, że muszą „same przejść”. Tymczasem nieżyt żołądka może być jednym ze skutków bardzo poważnych problemów zdrowotnych, na czele z niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby czy silną infekcją.

Nieżyt żołądka jest częstą konsekwencją nagromadzenia się w tym organie nadmiaru kwasu acetylosalicylowego. Przykre objawy mogą wywołać niektóre leki, nadużywanie alkoholu, a nawet przeżycie silnego wstrząsu na tle nerwowym. Ponadto na nieżyt żołądka bardzo często uskarżają się osoby żyjące w chronicznym stresie.

Objawy nieżytu żołądka

Objawy tego schorzenia nie zawsze są typowe. Często wręcz wskazują na zwykłe zatrucie czy przejedzenie. Na tej liście można umieścić chociażby wzdęcia, mdłości, zgagę, wymioty i nieprzyjemny ucisk w podbrzuszu. W cięższych przypadkach może się też pojawić krwawienie z układu pokarmowego, co powinno skłonić do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.

Ważne

Jedną z odmian nieżytu żołądka jest krwotoczne zapalenie żołądka, które nieleczone może nawet doprowadzić do niedokrwistości.

Nieżyt żołądka nie bierze się z niczego. Bagatelizowanie uciążliwych objawów może się skończyć rozwojem choroby nowotworowej organu. Dlatego osoby, które często miewają np. zgagę, powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i poddać się gastroskopii lub badaniu RTG.

Warto wiedzieć

Wcześnie wykryty nieżyt żołądka jest uleczalny w 90% przypadków.

Leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia należy ustalić, czy na pewno mamy do czynienia z nieżytem żołądka. Temu właśnie służą wspomniane wcześniej badania. Jeśli lekarz orzeknie nadżerkowy nieżyt, niezbędna będzie operacja, której celem jest usunięcie krwawiącego fragmentu żołądka. W skrajnych przypadkach i przy późnej diagnozie leczenie polega na całkowitej resekcji organu.

W lżejszych stadiach choroby zwykle wystarczy profilaktyka. Pacjent musi przejść na dietę lekkostrawną, odstawić papierosy i alkohol, unikać gazowanych napojów i pikantnych potraw. Bardzo wskazane jest natomiast picie koktajli jarzynowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie