Nietrzymanie moczu jest problemem dość powszechnym, który może pojawić się u osób w każdym wieku. Przyczyny jego występowania są zróżnicowane, jednak skutki zawsze tak samo uciążliwe. Ciągłe obawy przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji, wstyd i uczucie dyskomfortu to tylko niektóre z nich. Wraz z zaawansowaniem dolegliwości mogą przybierać na sile, niemal całkowicie uniemożliwiając podejmowanie codziennych aktywności. Choć leczenie nietrzymania moczu (NTM) jest długotrwałym procesem, który nie zawsze kończy się sukcesem, na szczęście można złagodzić skutki tej przykrej dolegliwości. W jaki sposób?
Nietrzymanie moczu to pojęcie, którym określa się każdorazowe mimowolne upuszczanie moczu, bez względu na jego ilość. U niektórych osób może być to zaledwie kilka kropel, podczas gdy u innych w ten sposób może dochodzić do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Zróżnicowany może być nie tylko charakter NTM, ale również jego przyczyny. Do jego rozwoju dochodzi na skutek osłabienia siły mięśni dna miednicy związanego z podeszłym wiekiem, zaburzeniami w obrębie gospodarki hormonalnej organizmu, w wyniku podejmowania wytężonej pracy fizycznej, na skutek ciąży i porodu, przebytych interwencji chirurgicznych. Problem z utratą kontroli nad pęcherzem może być także następstwem przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn oraz zażywania niektórych leków.
Tak szeroka skala czynników przyczyniających się do rozwoju NTM sprawia, że na wystąpienie tego problemu narażony jest niemalże każdy, bez względu na wiek. Nietrzymanie moczu nie zawsze da się całkowicie wyeliminować. Duże znaczenie w zakresie powodzenia procesu leczenie odgrywa przede wszystkim rodzaj przyczyny odpowiedzialnej za mimowolne oddawanie moczu oraz szybkość podjętych działań. Niestety czasami można jedynie minimalizować przykre następstwa dolegliwości.
Ryzyko oddawania moczu poza świadomością zawsze wiąże się z odczuwaniem przez chorego silnego dyskomfortu. To jeden z najbardziej uciążliwych skutków NTM. Wiele osób zmagających się z problemem utraty kontroli nad pęcherzem w wyniku strachu i wstydu wycofuje się z życia społecznego, ograniczając kontakty z innymi do absolutnego minimum. Chorzy często zmuszeni są do rezygnowania z codziennych aktywności czy przyjemności, zwłaszcza wtedy, kiedy objawy schorzenia są u nich mocno nasilone.
Aby zmniejszyć odczuwany dyskomfort i poprawić jakość życia, warto jak najszybciej, tuż po zauważeniu pierwszych symptomów zasięgnąć opinii lekarza. Szybkie podjęcie odpowiednich działań może bowiem zahamować dalszy rozwój dolegliwości i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Poza podjęciem zalecanych przez lekarza metod postępowania, zmagając się z NTM, należy szczególnie dużo uwagi poświęcić higienie intymnej. Stosowanie chłonnych produktów dedykowanych osobom z nietrzymaniem moczu zapewnia skuteczną ochronę przed przeciekaniem. Tego rodzaju produkty zazwyczaj niwelują też nieprzyjemne zapachy, zapewniając przyjemne uczucie świeżości i suchości.
Artykuł partnera.