Nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego

Remigisz Szulc
24.05.2022

Bardzo dużo osób obecnie nie do końca troszczy się nawet o swoje zdrowie fizyczne – nic więc dziwnego w tym, że jeszcze bardziej zaniedbujemy psychikę. Rozmowa o przebytych traumach, przepracowanie śmierci bliskiej osoby, leczenie depresji – nie mamy na to czasu, bo jesteśmy zbyt zajęci naszym codziennym życiem. W pewnym momencie może się jednak okazać, że nasze problemy przytłaczają nas tak bardzo, że nie będziemy mieć już innej opcji, jak tylko udać się na wizytę do psychologa bądź psychiatry.

Pamiętaj, że każdy z nas jest tylko człowiekiem - tak samo, jak choruje nasze ciało, tak i może zachorować umysł. Leczenie depresji niestety nie jest proste. Osoby ze starszych pokoleń uważają czasem, że ich to nie dotyczy – oni zawsze byli silniejsi i samodzielnie radzili sobie z problemami. To jednak Ci sami ludzie w młodym wieku uzależniali się też od alkoholu i papierosów - a potem spędzali całe życie w małżeństwie, które nie było szczęśliwe. Jest to oczywiście ogromne uogólnienie - ale nie można nikomu narzucać swojego podejścia do zdrowia psychicznego.

Nie ignoruj pierwszych znaków

Bardzo ważne jest to, aby nie czekać na taki moment, gdzie faktycznie jest już źle - wtedy często zaniedbujemy związki, pracę, rodzinę. Najlepiej byłoby zareagować na pierwsze oznaki tego, że dzieje się coś złego - ale niestety wiele osób zwyczajnie nie potrafi ich rozpoznać. Jest to tym bardziej trudne, jeśli do tej pory nie chorowaliśmy psychicznie i nie mamy tak naprawdę żadnej styczności z tego typu problemami. Nie wiemy, na co zwracać uwagę.

Pamiętaj, że możesz udać się na wizytę nawet wtedy, gdy wszystko w teorii jest w porządku - tak samo, jak profilaktycznie chodzimy też do internisty czy kardiologa. Jedna wizyta nie zaszkodzi – a może pomóc bardziej niż Ci się wydaje. W końcu każdy z nas ma na pewno w swoim życiu coś takiego, co warto by omówić z psychologiem – nawet tylko dla własnego spokoju.

Potencjalne symptomy

Na pewno musisz zwracać uwagę na to, jakie jest obecnie Twoje podejście do życia. Czy mniej zależy Ci na pracy, obowiązkach i celach? Być może nic Cię już nie cieszy i nie masz tak naprawdę ochoty wychodzić z łóżka? Jeśli tak właśnie jest to warto skonsultować swój stan z psychologiem. Tak samo w przypadku, gdy przytrafiło nam się coś złego - śmierć kogoś bliskiego, gwałt, napad, wypadek. Tutaj na pewno trzeba sprawdzić, jak radzimy sobie z tym psychicznie – nie trzeba być wcale przez całym czas silnym i samowystarczalnym.

Na pewno udaj się też do psychiatry wtedy, gdy zauważasz u siebie myśli samobójcze - nie ryzykuj, że faktycznie przejdziesz do czynów. Pamiętaj, że z tym problemem nie dasz sobie rady samodzielnie. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie