Palisz papierosy? Męczy Cię z rana uporczywy kaszel oraz ból w klatce piersiowej? A może masz bezpośredni kontakt z nałogowym palaczem? Wszystko wskazuje na to, że możesz mieć tzw. kaszel palacza. Ta uporczywa dolegliwość występuje na skutek podrażnienia – toksycznymi substancjami pochodzącymi z dymu papierosowego – nabłonka rzęskowego w jamie nosowej, krtani i tchawicy. Jak skutecznie walczyć z kaszlem palacza? Rozwiązaniem mogą być inhalacje z użyciem nebulizatora.
Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów nie jest zdrowe i może za sobą nieść poważne konsekwencje. Nawet po rzuceniu palenia kaszel palacza może utrzymywać się przez długie lata. Co ciekawe, nie jest do końca powiedziane, jak długo trzeba palić, aby kaszel palacza mógł powstać. Zgodnie z tym, nawet osoba, która nie ma nic wspólnego z paleniem, może doświadczyć tej przypadłości.
Nebulizatory to urządzenia, które stosuje się do leczenia wielu chorób i schorzeń układu dróg oddechowych – również kaszlu palacza. Wyróżnia się nebulizator: siateczkowy, ultradźwiękowy oraz pneumatyczny. Ich zalety opiszemy w dalszej części artykułu, na razie skupmy się na samym kaszlu palacza.
Nikotyna, cyjanowodór i tlenek węgla to tylko niektóre ze związków zawartych w dymie papierosowym (zawiera on ich ponad 4 tys.). Zmieniają one układ oddechowy tak, że ten nie pracuje prawidłowo. Kaszel to jednak nie jedyny objaw – nałogowi palacze mogą zaobserwować u siebie również: bóle w klatce piersiowej i górnej części pleców, chrypkę, duszności oraz nierzadko również omdlenia. Warto wspomnieć również o tym, że kaszel palacza jest najbardziej uciążliwy w godzinach porannych – niemal od razu po przebudzeniu. Towarzyszy mu również odkrztuszanie gęstej plwociny, która z czasem może zmienić kolor z białego, na żółtozielony.
Aby jednogłośnie stwierdzić, czy wymienione dolegliwości wskazują na kaszel palacza, potrzebna jest odpowiednia diagnostyka – szczególnie w przypadku biernych palaczy. Uporczywy kaszel może bowiem wskazywać na przebieg innych schorzeń. W tym celu mogą być niezbędne odpowiednie badania, tj.: spirometria, testy alergiczne, RTG oraz tomografia.
Pierwszym krokiem w walce z kaszlem palacza, jest całkowite odstawienie nałogu lub ograniczenie palenia papierosów. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki, które działają łagodząco na podrażnione drogi oddechowe, a także preparaty o działaniu rozrzedzającym na gęstą wydzielinę.
Pomocne w walce z kaszlem palacza może być – wspomniane na samym początku – inhalacje. Nebulizator siateczkowy, ultradźwiękowy i pneumatyczny, to specjalistyczne urządzenia, które stosuje się również w działaniach profilaktycznych. Pierwsze z urządzeń stosuje się najczęściej, ponieważ z jego pomocą można podawać wszystkie leki i substancje przeznaczone do nebulizacji, w tym roztwór soli fizjologicznej, która działa niezwykle nawilżająco. Inhalacje metodą nebulizacji, są skuteczne i można je stosować już od najmłodszych lat życia. Działają bezpośrednio na drogi oddechowe: nawilżająco, bardzo dobrze rozrzedzają gęstą wydzielinę i pomagają w jej odkrztuszaniu. Zapobiegają tym samym dalszemu rozwojowi infekcji i działają osłonowo na błony śluzowe.
Pamiętajmy o tym, że nieleczony kaszel palacza może prowadzić do rozwoju poważnych chorób układu oddechowego. Astma, rozedma, gruźlica i POChP, to tylko niektóre z nich. Odpowiednia diagnoza i wczesne działania, mogą poprawić stan chorego, a nawet doprowadzić do regeneracji płuc i pełnego powrotu do zdrowia.
Artykuł partnera.