Najważniejsze zasady pielęgnacji cery tłustej

Maciej Piwowski
18.06.2021

Cera tłusta, nazywana bardziej fachowo łojotokową, jest dość problematyczna w pielęgnacji. Już w połowie dnia wyraźnie widać na niej warstwę sebum (efekt „spoconej twarzy”), co nie jest ani estetyczne, ani nie dodaje pewności siebie. Sytuacji wcale nie ratuje nakładanie grubych warstw makijażu. Jak zatem pielęgnować cerę tłustą, aby m.in. zminimalizować ryzyko trądziku – typowego problemu osób z cerą łojotokową? Oto najważniejsze zasady.

Nawilżanie

Paradoksalnie tłusta cera wymaga intensywnego nawilżania. Wiele osób popełnia tutaj klasyczny błąd polegający na usilnym osuszaniu skóry twarzy (m.in. poprzez stosowanie toników czy płynów do demakijażu), co nie przynosi spodziewanych rezultatów. Efekt jest taki, że organizm podejmuje reakcję obronną i zaczyna produkować jeszcze większe ilości łoju – w ten sposób wracamy do punktu wyjścia.

Chcąc przywrócić równowagę w pracy gruczołów łojowych należy więc dbać i intensywne nawilżanie cery. Stosujemy tutaj kremy nawilżające na dzień i na noc, również w formie podkładu pod makijaż. Po opalaniu czy dłuższej ekspozycji na słońce sięgamy po balsamy, a do codziennej pielęgnacji używamy np. emolientów.

Oczyszczanie

Osoby z cerą przetłuszczającą się muszą bardzo sumiennie dbać o codzienne oczyszczanie skóry twarzy. Można, a nawet trzeba to robić kilka razy dziennie – w ciągu dnia fajnie sprawdzą się specjalne bibułki matujące, które zbiorą nadmiar łoju, ale jednocześnie nie zmyją makijażu. Rano i wieczorem sięgamy natomiast po tonik antybakteryjny, który pozwoli pozbyć się sebum i odetkać zapchane nim pory.

Peeling

Mając cerę tłustą bezwzględnie trzeba nauczyć się wykonywać domowy peeling. Jest na to wiele sposobów – można na przykład kupić gotową maseczkę złuszczającą lub wykonać ją we własnym zakresie (chociażby na bazie drożdży spożywczych). Peeling ma na celu usunięcie martwego naskórka, który blokuje pory i tym samym powoduje intensywną produkcję sebum – a to już prosta droga do trądziku.

Maseczka antybakteryjna

Raz w tygodniu warto zafundować sobie nałożenie maseczki antybakteryjnej (gotową kupisz w każdej dobrej drogerii). Ewentualnie możesz wybrać maseczkę na bazie glinki, która ma właściwości ściągające. To świetny relaks dla cery, a przy okazji wygodny sposób na dogłębne oczyszczenie porów oraz usunięcie patogenów powodujących stan zapalny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie