Najlepsze źródła białka roślinnego

Andrzej Winnicki
12.01.2021

Panuje powszechne przekonanie, że człowiek „musi” jeść mięso, aby dostarczyć organizmowi niezbędnej porcji białka. Ten mit został już dawno obalony. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby przejść na dietę bezmięsną, nawet jeśli wykonujesz wymagającą fizycznie pracę czy dużo trenujesz i potrzebujesz sporej dawki podstawowego budulca mięśni – czyli właśnie białka. Jego źródło stanowią także produkty roślinne. Te najzasobniejsze w białko, a przy tym bardzo smaczne i powszechnie dostępne, wymieniamy w naszym poradniku.

Soczewica

Ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, a przy tym stanowi jedno z najbogatszych źródeł białka roślinnego. W 100 gramach tego warzywa znajdziemy około 9 gramów białka, w dodatku świetnie przyswajalnego przez ludzki organizm. Szacuje się, że jesteśmy w stanie wykorzystać około 85% białka z soczewicy, co jest jednym z najlepszych wyników w kategorii produktów roślinnych.

Ciecierzyca

Jeśli nie przepadasz za soczewicą, to koniecznie wypróbuj ciecierzycę, która fajnie nadaje się chociażby do robienia wegetariańskich kotlecików czy placków. Poza dużą zawartością białka roślinnego (około 8,5 grama na 100 gram produktu) stanowi również bogate źródło węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego, fosforu, żelaza, potasu, magnezu i cynku. Ciecierzyca jest zalecanym produktem spożywczym w diecie osób mających problemy z układem pokarmowym oraz podwyższony cholesterol.

Soja

Klasyka diety wegetariańskiej, bezproblemowo dziś dostępna, bardzo smaczna i mogąca stanowić naturalny zamiennik dla produktów mięsnych. Jedną z najważniejszych zalet soi jest ogromne stężenie białka roślinnego. W 100 gramach produktu znajduje się około 25% protein. Soja powinna być stałym elementem diety osób aktywnych fizycznie, ponieważ zawarte w niej składniki przyspieszają regenerację organizmu po wysiłku.

Fasola

Popularny składnik polskiej kuchni, który charakteryzuje się ponadprzeciętną zawartością białka roślinnego. 100 gramów dowolnego gatunku fasoli dostarczy organizmowi nawet 22 gramy białka. Z tego też powodu zaleca się włączenie fasoli do każdej diety wegetariańskiej czy tym bardziej wegańskiej. Fasola jest również bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy A, B6, B12, D oraz wapnia, żelaza i magnezu.

Kasza gryczana

Bardzo lubiana w naszym kraju, choć mająca specyficzny aromat. Jeśli nie masz problemu z jedzeniem kaszy gryczanej, to świetnie, bo zawiera ona mnóstwo białka roślinnego – nawet 20 gramów na każde 100 gramów produktu. Dodatkowo warto wspomnieć, że kasza gryczana jest najwartościowszą spośród wszystkich kasz pod względem zawartości składników mineralnych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie