Najczęstsze błędy w stosowaniu maseczek ochronnych. Sprawdź, czy je popełniasz

Piotr Kowalczyk
22.12.2020

Czy nam się to podoba czy nie, maseczki ochronne stały się podstawowym elementem naszej rzeczywistości. Nie wiadomo, jak długo będziemy musieli z nich korzystać, ale pewne jest, że maseczki realnie obniżają ryzyko infekcji wirusowej. Dotyczy to także maseczek domowej roboty. Aby jednak ich używanie miało sens, musimy wystrzegać się dość powszechnych błędów, które wymieniamy w naszym poradniku. Sprawdź, czy prawidłowo korzystasz z maseczki ochronnej.

Używanie samej przyłbicy

Mitem jest twierdzenie, że przyłbica z pleksi chroni przed wirusami tak samo dobrze, jak maseczka ochronna. W rzeczywistości jej skuteczność można porównać do… okularów korekcyjnych. Dlatego jeśli chcesz stosować przyłbicę, to i tak powinieneś założyć pod nią maseczkę.

Zakrywanie samych ust

Kolejny dość powszechny błąd – aby się o tym przekonać wystarczy wybrać się na zakupy do dowolnego sklepu spożywczego. Mnóstwo osób nosi maseczki „na alibi”, czyli zakrywa nimi tylko usta. Pamiętajmy więc, że patogeny zawarte w aerozolu wydostają się z układu oddechowego także poprzez nos. Maseczkę należy zakładać tak, aby zakrywała zarówno nos, jak i usta.

Zsuwanie maseczki

Ten błąd popełniają – najczęściej z premedytacją – osoby, które podważają sensowność noszenia maseczek i zakładają je wyłącznie po to, aby nie otrzymać mandatu czy nie zostać wyproszonym ze sklepu. Maseczka jest zsunięta na brodę lub szyję. W każdej chwili, gdy zbliża się „zagrożenie” w postaci np. policjanta można ją założyć na nos i usta. Takie działanie jest przejawem skrajnego egoizmu.

Dotykanie powierzchni maseczki

Maseczkę należy zakładać i zdejmować za nauszniki/gumki. Nigdy nie dotykamy jej powierzchni gołymi rękami, ponieważ z higienicznego punktu widzenia powoduje to konieczność jej wymiany. Poza tym dotykanie maseczki sprawia, że znajdujące się na niej patogeny przenoszą się na dłonie, skąd mogą łatwo trafić na przykład na produkty spożywcze.

Wielokrotne używanie tej samej maseczki bez jej zdezynfekowania

Aby realnie ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów należy nosić zawsze świeżą lub wcześniej zdezynfekowaną maseczkę. Wiele osób o tym zapomina i zakłada tę samą maseczkę przez wiele tygodni, w międzyczasie trzymając ją np. w brudnej torebce. Takie działanie nie ma sensu. Po powrocie do domu czy wejściu do biura maseczkę wielorazową należy zdezynfekować roztworem alkoholu i dokładnie wywietrzyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie