Mrozisz chleb? Pamiętaj o tych prostych zasadach

Jerzy Biernacki
09.02.2023

Mrożenie chleba jest popularnym sposobem na to, aby nie musieć codziennie chodzić do sklepu po świeże pieczywo. Szczególnie chętnie decydują się na to osoby zapracowane, które znajdują czas na tylko jedne, duże zakupy w ciągu tygodnia. Przy mrożeniu chleba obowiązuje kilka podstawowych zasad, które omawiamy w naszym poradniku. Warto je znać!

Zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia

Zanim kupisz chleb z przeznaczeniem do mrożenia, to sprawdź, czy przypadkiem jego data przydatności do spożycia „nie wychodzi” dzisiaj. Najkorzystniej jest mrozić chleb, który można jeść jeszcze przez 2-3 dni. Pamiętaj również o utrzymaniu porządku w zamrażalniku. Na dno kładź chleb z najdłuższą datą przydatności.

Staraj się kupować pieczywo dobrej jakości

To oczywiście kwestia Twoich możliwości finansowych, jednak jeśli nie musisz oszczędzać na pieczywie, to rozsądnie będzie kupować chleb na naturalnym zakwasie, bez sztucznych dodatków, który po prostu dłużej zachowuje świeżość i dobry smak. Takie pieczywo jak najbardziej nadaje się do mrożenia.

Wyjmuj z zamrażalnika tylko tyle kromek, ile potrzebujesz

Sprytnym sposobem praktykowanym przez osoby od lat mrożące pieczywo jest porcjowanie chleba. Jeśli wiesz, że np. na kolację potrzebujesz dwóch kromek, a na śniadanie i do pracy kolejnych czterech, to wieczorem wyjmij z zamrażalnika tylko sześć kromek – wówczas pozostała część chleba nadal będzie czekać na swoją kolej.

Nie rozmrażaj chleba w foliowym opakowaniu

Jeśli decydujesz się rozmrozić cały chleb, który został zapakowany przez producenta w foliowy worek, to pamiętaj, aby przed włożeniem pieczywa do chlebaka wyciągnąć z folii wszystkie kromki. Najlepiej będzie je również oddzielić od siebie, co przyspieszy proces rozmrażania i pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci. W przeciwnym razie ryzykujesz, że chleb szybko spleśnieje i trzeba będzie go wyrzucić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie