Masz pryszcze na plecach? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Mariusz Siwko
01.04.2022

Pryszcze na plecach są bardzo nieestetycznym problemem, który nasila się w okresie letnim i szczególnie wakacyjnym – wtedy siłą rzeczy odkrywamy znaczną część ciała, w tym plecy, dlatego widok pryszczy może być szczególnie kłopotliwy i wstydliwy. Też masz ten problem? Dowiedz się zatem, co możesz z tym zrobić.

Przyczyny pojawienia się pryszczy na plecach

Najczęstszą przyczyną tego stanu jest trądzik pospolity, który obejmuje nie tylko plecy, ale też pozostałe części ciała, przede wszystkim twarz. Wina leży po stronie zaburzonej gospodarki hormonalnej, dlatego zwykle na pryszcze na plecach narzekają osoby młode, w okresie dojrzewania lub kobiety stosujące terapię hormonalną.

Inną przyczyną pryszczy na plecach mogą być błędy higieniczne, w tym stosowanie kosmetyków do kąpieli i mycia włosów zapychających pory czy nadmiernie wysuszających skórę. W odpowiedzi organizm daje gruczołom łojowym sygnał do produkowania większej ilość sebum, czyli pożywki dla bakterii – i tak tworzą się infekcyjne zmiany na skórze.

Do przyczyn pojawienia się pryszczy na plecach możemy również zaliczyć noszenie nieodpowiednich ubrań, przede wszystkim ze sztucznych materiałów, które hamują przepływ powietrza, zaburzają wymianę gazową oraz przyczyniają się do nadmiernej potliwości.

Co robić?

Gdy zauważysz u siebie sporo pryszczy na plecach, to w pierwszej kolejności zgłoś się do dermatologa. Ten oceni, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i zaproponuje odpowiednią terapię.

W przypadku zaawansowanego trądziku dermatolog może Ci przepisać doustne leki, czyli m.in. antybiotyki (tetracyklinę, doksycyklinę, erytromycynę). Dobrze sprawdzają się również środki do stosowania miejscowego w postaci maści i kremów, na przykład retinoidy.

Kobiety dojrzałe, u których pojawiły się pryszcze na plecach, często podejmują też terapię hormonalną, chociażby pod postacią doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dodatkowo w walce z trądzikiem na plecach pomocne jest dbanie o higienę, czyli codzienne mycie pleców delikatnym żelem peelingującym i nawilżającym (można sobie tutaj pomóc specjalną szczotką do pleców). Ważne jest również zrezygnowanie z noszenia ubrań ze sztucznych materiałów oraz jak najczęstsze odsłanianie pleców np. w domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie