Lekkie poparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?

Mariusz Siwko
19.08.2021

Wiele osób sądzi, że poparzenia słoneczne są efektem bardzo długiego przesiadywania na słońcu i braku ochrony w postaci kremu z filtrem. Tymczasem takich dolegliwości można się nabawić naprawdę szybko – wystarczy kilkadziesiąt minut na rozgrzanym leżaku czy w wodzie, aby doszło do lekkiego, choć już dość nieprzyjemnego poparzenia I stopnia. Szczególnie narażone są na to małe dzieci oraz osoby o jasnej karnacji. Jak sobie z tym poradzić? Gotową instrukcję znajdziesz w naszym poradniku.

Zejdź ze słońca

Obserwując u siebie poparzenia I stopnia (charakterystyczne zaczerwienienie skóry oraz niewielka opuchlizna, mogą też pojawić się pęcherzyki) musisz od razu przenieść się w cień. Najlepiej będzie osłonić ciało np. parasolką i udać się do domu lub pokoju hotelowego. Nie przebywaj na słońcu ani chwili dłużej, ponieważ poparzenia postępują w błyskawicznym tempie.

Schłodzenie ciała

Idealnie nadaje się do tego prysznic, przy czym musisz pamiętać o ważnej zasadzie: nie wylewaj na ciało strumienia zimnej wody. Ustaw letnią temperaturę cieczy, aby nie dopuścić do szoku termicznego, który mógłby być nawet groźniejszy niż same poparzenia. Dopiero po wyregulowaniu temperatury ciała możesz stopniowo zacząć schładzać wodę płynącą ze słuchawki prysznicowej. Zostań w tej pozycji 10-15 minut.

Osusz ciało

Pamiętaj, aby nie pocierać skóry ręcznikiem, nawet bardzo delikatnym. Twoja skóra jest obolała, dlatego pozwól jej wyschnąć naturalnie, chodząc po pokoju lub otwierając okno i robiąc lekki przeciąg.

Balsam łagodzący

Aby przeciwdziałać poparzeniom słonecznym i zminimalizować ryzyko powstania nieestetycznych blizn musisz posmarować skórę środkiem łagodzącym, w którego składzie znajdują się substancje przyspieszające procesy regeneracyjne skóry. Idealnie nadaje się do tego krem lub balsam z aloesem.

Jeśli poparzenia są rozległe i skóra mocno piecze, to lepszym wyborem będzie specjalna maść z alantoniną, ewentualnie inny preparat z pantenolem. Nie mając dostępu do takich środków możesz ratować się domowymi sposobami. Na delikatne poparzenia słoneczne bardzo dobrze działają chociażby kefir, zsiadłe mleko, maślanka czy kefir. Nasmaruj tym fragmenty objęte poparzeniami i zostaw na kilkanaście minut.

Pamiętaj również, że po doznaniu poparzeń słonecznych musisz przez minimum 3-4 dni całkowicie unikać wychodzenia na słonce, a na pewno wystawiania na nie skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie