Każdy z nas choć raz w życiu sięgnął po jakiś lek przeciwbólowy. Najczęściej decydujemy się na przyjmowanie preparatów w tabletkach, stąd też ich największa liczba na rynku – pod ich ciężarem uginają się nie tylko półki w aptekach, ale też na stacjach benzynowych czy w dyskontach. Od pewnego czasu rosnące zainteresowanie budzą natomiast leki przeciwbólowe w formie żelu. Jakie są ich zalety? Kto i kiedy powinien po nie sięgać? Sprawdź to w naszym poradniku.
Takie preparaty zostały stworzone z myślą o osobach aktywnych, w tym wyczynowo uprawiających sport. Jednak rosnąca sprzedaż leków przeciwbólowych w żelu spowodowała, że obecnie ich stosowanie rekomenduje się każdemu, kto doświadcza bólu w konkretnym miejscu i chce się go pozbyć lub istotnie załagodzić.
Specyfiką leków przeciwbólowych w żelu jest właśnie działanie miejscowe. Smarując bolący obszar ciała mamy pewność, że substancja czynna zostanie wchłonięta przez skórę i zacznie działać tam, gdzie jest to rzeczywiście potrzebne.
Stosowanie takich leków jest wskazane przede wszystkim w przypadkach kontuzji ortopedycznych, zwłaszcza związanych z uszkodzeniem tkanek miękkich – mięśni, więzadeł czy ścięgien. Żele sprawdzają się więc przy stłuczeniach, naciągnięciach, naderwaniach i zerwaniach, ale też skręceniach stawów.
Żel przeciwbólowy przyda się każdemu, kto cierpi z powodu dyskopatii prowadzącej na przykład do ataku rwy kulszowej. Wskazaniem do zastosowania takiego preparatu są również różnego rodzaju zwyrodnienia stawów, choroby o podłożu reumatycznym, urazy mechaniczne i przeciążeniowe.
Takie żele zawierają substancję czynną zaliczaną do kategorii niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – najczęściej jest to ibuprofen lub ketoprofen. Oczywistą korzyścią jest przyspieszenie reakcji organizmu na podanie leku w miejscu bólu. Można tutaj liczyć na wcześniejsze pozbycie się dolegliwości w porównaniu z przyjęciem środka doustnie. Sczzególnie korzystnie wypadają pod tym względem właśnie żele (na tle chociażby maści czy aerozoli).
Stosując lek przeciwbólowy w żelu eliminujemy również typowy dla tabletek problem, jakim jest drażnienie błony śluzowej żołądka. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób z chorobą wrzodową żołądka, cierpiących na refluks czy zgagę, które nie powinny w ogóle przyjmować leków przeciwbólowych doustnie.