Leczenie gruźlicy: na czym polega?

Maciej Piwowski
11.03.2021

Choć mogłoby się wydawać, że gruźlica jest melodią przeszłości i współczesna medycyna świetnie sobie z nią poradziła, to w rzeczywistości choroba nadal jest groźna i funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Wystarczy tylko wspomnieć, że w Polsce co roku na powikłania gruźlicy umiera około 1000 osób! Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, że – wbrew popularnej teorii – nie jest to choroba tylko biednych i niedożywionych ludzi. Leczenie gruźlicy jest niestety czasochłonne i mocno obciążające dla organizmu. Na czym polega? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

To będzie długi proces

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że leczenie gruźlicy zajmuje mnóstwo czasu. Minimalny okres opieki nad pacjentem powinien wynieść aż pół roku, a nie brakuje i takich osób, które z powodu ciężkiego przechodzenia choroby leczą się z niej blisko rok. Najgorszy jest początkowy okres, kiedy pacjent silnie zaraża (czyli prątkuje – bakterie wydostają się z jego jamy ustnej podczas kaszlu). W tym czasie chory musi zostać ściśle odizolowany – trwa to około 2 tygodni.

Po izolacji pacjent pozostaje w szpitalu jeszcze przez około 2-4 tygodnie, a jeśli jego stan jest relatywnie dobry, może zostać wypisany do domu, gdzie kontynuuje się leczenie pod kontrolą lekarza z przychodni.

W okresie prątkowania leczenie polega na podawaniu pacjentowi mieszanki 3-4 leków, najczęściej hydrazydu, streptomycyny oraz pirazynamidu, ewentualnie rifampicyny. Cała kuracja jest oczywiście bezpłatna, również  - co ważne – dla osób nieubezpieczonych, ponieważ takie prawo obowiązuje w Polsce od 1999 roku.

Leczenie wspomagające

Już w trakcie leczenia farmakologicznego pacjentowi zaleca się stosowanie właściwej diety wspomagającej terapię tej groźnej choroby. Bardzo ważne jest przyjmowanie ściśle ułożonych posiłków, zasobnych w owoce, warzywa, produkty wysokobiałkowe i pełne ziarna zbóż. Dieta musi być zbilansowana, ale też wysokokaloryczna. Służy to przywróceniu prawidłowej masy ciała po gwałtownym schudnięciu, co jest typowym efektem przejścia gruźlicy.

Dodatkowo zalecane jest suplementowanie witaminy C, witaminy A, selenu i cynku, jeśli nie można uzupełnić niedoboru tych składników na drodze standardowego żywienia. Ważne jest przy tym, aby pacjent po okresie prątkowania miał częsty kontakt ze świeżym powietrzem, najlepiej w słoneczne, ciepłe dni. Stąd zaleca się rekonwalescencję w miejscowościach uzdrowiskowych, np. nad morzem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie