Kwas migdałowy – antybakteryjne i złuszczające kuracje domowe

Antoni Kwapisz
03.04.2020

Peelingi chemiczne oparte na kwasach α-hydroksylowych (AHA) od lat stanowią filar oferty gabinetów kosmetycznych. Skuteczność i szerokie spectrum działania tych związków zainspirowało branżę kosmetyczną do stworzenia dermokosmetyków do codziennego stosowania zawierających w składzie kwasy AHA. Nie musimy już odwiedzać kosmetyczki by z pomocą np. kwasu migdałowego uzyskać efekt gładkiej, pozbawionej niedoskonałości, zdrowo wyglądającej skóry.

Peelingi chemiczne oparte na kwasach α-hydroksylowych (AHA) od lat stanowią filar oferty gabinetów kosmetycznych. Skuteczność i szerokie spectrum działania tych związków zainspirowało branżę kosmetyczną do stworzenia dermokosmetyków do codziennego stosowania zawierających w składzie kwasy AHA. Nie musimy już odwiedzać kosmetyczki by z pomocą np. kwasu migdałowego uzyskać efekt gładkiej, pozbawionej niedoskonałości, zdrowo wyglądającej skóry.

Kwas migdałowy należący do grupy α-hydroksykwasów, zawiera w cząsteczce pierścień aromatyczny i osiem atomów węgla. Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii ze względu na właściwości złuszczające, nawilżające, rozjaśniające i antybakteryjne. Naturalne źródła kwasu migdałowego to pestki moreli, wiśni i gorzkich migdałów. Sprawdźmy kiedy warto po niego sięgnąć.

Działanie antybakteryjne i przeciwtrądzikowe

Kwas migdałowy wykazuje budowę chemiczną zbliżoną do pewnych grup antybiotyków, stąd spośród całej rodziny α-hydroksykwasów wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne. Obniża pH skóry, tym samym uniemożliwia funkcjonowanie drobnoustrojom. Przeciwdziała m.in. rozwojowi bakterii Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty), Escherichia coli (Pałeczka okrężnicy) i doskonale znanym nastolatkom - Propionibacterium acnes (określanym według nowego nazewnictwa jako Cutibacterium acnes).

Działanie antybakteryjne przeciwko szczepom Propionibacterium acnes ogranicza ryzyko powstawaniu zmian zapalnych i sprzyja szybszemu gojeniu się zmian trądzikowych. Niechlubna rola bakterii Propionibacterium acnes w rozwoju trądziku polega na wytwarzaniu lipaz – enzymów powodujących hydrolizę trójglicerydów zawartych w sebum do wolnych kwasów tłuszczowych, przyczyniającą się do powstawania zaskórników. Bakterie uczestniczą również w rozwoju stanu zapalnego. Przemywanie skóry płynami zawierającymi kwas migdałowy hamuje aktywność bakterii i przeciwdziała powstawaniu zaskórników, krost, grudek.

Kwas migdałowy wykazuje zdolność hamowania łojotoku, zwęża ujścia gruczołów łojowych, które w powszechnym języku określamy jako rozszerzone pory skóry, odblokowuje je, a także rozjaśnia blizny potrądzikowe (wykazuje na tym polu większą skuteczność niż kwas glikolowy). Stosując domową kurację z kwasem migdałowym należy stopniować jego stężenie. Zaczynamy od stężenia 5%, po 4-6 tygodniach przechodzimy do stosowania dermokosmetyków z zawartością 10% kwasu migdałowego, następnie robimy miesięczną przerwę i wracamy do stężenia 5%. W trakcie stosowania produktu może pojawić się zaczerwienienie skóry czy łuszczenie się naskórka, jest to normalny, przemijający efekt. Dobre rezultaty w pielęgnacji skóry trądzikowej przynosi również łączenie kwasu migdałowego z kwasem salicylowym.

Właściwości złuszczające

Dobrze wiemy o tym że aby cieszyć się gładką, elastyczną skórą o zdrowym kolorycie należy regularnie wykonywać peelingi. Polecane dawnej peelingi mechaniczne odchodzą w niepamięć, znacznie lepsze efekty przynosi stosowanie peelingowi z kwasami AHA.

Moc kwasu migdałowego porównywana jest z mocą najmniejszego pod względem rozmiaru cząsteczki kwasu glikolowego, jednak ze względu na większą masę cząsteczkową kwas migdałowy wnika w głąb skóry wolniej, a przez to działa łagodniej. Mówi się o nim „cichy peeling”. Jest dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry, również skórę wrażliwą i naczyniową. Proces złuszczania zachodzi stopniowo, dyskretnie, nie utrudnia np. wykonywania makijażu. Peelingi z kwasem migdałowym polecane są również osobom, u których po zastosowaniu innych kwasów pojawiły się objawy nietolerancji. Jest kwasem uniwersalnym, można stosować go prze cały rok, również latem, nie uwrażliwia skóry na działanie promieniowania UV. Peelingi z kwasem migdałowym nie wymagają od pacjentów ograniczenia codziennej aktywności.

Zabieg anty-aging

Złuszczanie górnych warstw naskórka skutkuje pobudzeniem proliferacji keratynocytów warstwy podstawnej naskórka i pobudzeniem syntezy kolagenu w skórze właściwej. Kwas migdałowy stymuluje też syntezę ceramidów istotnych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania skóry jako bariery ochronnej, przez co sprzyja poprawie nawilżenia skóry. Kwas migdałowy likwiduje płytkie zmarszczki, oznaki fotostarzenia i przebarwienia skórne, poprawia jędrność i elastyczność skóry, dlatego też polecany jest jako profilaktyka przeciwstarzeniowa.

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kwasu migdałowego doceniły pokolenia kosmetologów, wykorzystując go w zabiegach gabinetowych i rekomendując do codziennego stosowania w domowym Spa.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie