Kwarantanna „z bliskiego kontaktu” – o czym trzeba pamiętać?

Remigisz Szulc
10.03.2021

Pandemia COVID-19 była tak dużym zaskoczeniem dla świata, że poszczególne kraje wielokrotnie musiały zmieniać obowiązujące przepisy, aby dopasować je do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Podobnie było w Polsce, gdzie m.in. kilka razy zmieniły się zasady odbywania kwarantanny. Większość osób, które musiały się jej poddać, to tzw. osoby z bliskiego kontaktu. Na czym polega ten rodzaj kwarantanny? Do jakich zasad trzeba się stosować?

Czym jest kwarantanna „z bliskiego kontaktu”?

To nic innego, jak kwarantanna, której należy się poddać po bliskim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19. Bliski kontakt oznacza kontakt bezpośredni, np. podanie dłoni, przebywanie w jednym pomieszczeniu dłużej niż 15 minut, niezachowanie dystansu i brak maseczek etc. Dokładną definicję można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Przykładem bliskiego kontaktu będzie sytuacja, w której koronawirusa stwierdzono u dziecka w klasie. Wówczas na kwarantannę zostanie wysłane dziecko siedzące z chorym w jednej ławce, w ławce przed i w ławce za. Sanepid może jednak także podjąć decyzję o wysłaniu na kwarantannę całej klasy oraz nauczycieli.

Uwaga!

Kwarantanna „z bliskiego kontaktu” trwa 10 dni i jest liczona od momentu ostatniego potwierdzonego kontaktu z osobą zarażoną.

Czy pozostali domownicy też podlegają kwarantannie?

Nie, to bardzo ważna zmiana, jaką jeszcze w 2020 roku wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Kwarantannie podlega wyłącznie osoba, która miała bliski kontakt z zarażonym.

Przykładowo: jeśli wirusa potwierdzono u ucznia w klasie, to na kwarantannę zostanie skierowane dziecko siedzące z nim w ławce, ewentualnie przed i za. Rodzice czy rodzeństwo nie są obejmowani obowiązkiem odbycia kwarantanny – mogą wychodzić do pracy, na zakupy, do szkoły etc. Oczywiście konieczne jest zapewnienie opieki dziecku objętemu kwarantanną i stałe kontrolowanie jego stanu zdrowia.

Uwaga!

Jeśli u osoby objętej kwarantanną także zostanie potwierdzone zakażenie, wówczas wszyscy domownicy zostaną skierowani na kwarantannę.

Zachowaj zdrowy rozsądek

Kwarantanna oznacza zakaz wychodzenia z domu i kontaktowania się z osobami spoza gospodarstwa domowego. Trzeba tego ściśle przestrzegać, aby nie przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusa. Zdrowy rozsądek powinny również zachować osoby, które nie zostały objęte kwarantanną, ale mieszkają w tym samym gospodarstwie. Zaleca się, aby maksymalnie ograniczyły kontakty z innymi ludźmi, a najlepiej same się izolowały, o ile oczywiście mogą zostać w domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie