Kupowanie leków online – czy to dobry pomysł?

Mariusz Siwko
17.08.2017

Ten biznes nie miał się nigdy przenieść do Internetu, a jednak prawo popytu zadziałało perfekcyjnie. W Polsce działa już około 300 aptek oferujących sprzedaż leków online. Polacy coraz chętniej kupują suplementy oraz leki bez recepty i na receptę właśnie w sieci, bo jest to bardzo wygodne, a często też po prostu wyraźnie tańsze. Sektor sprzedaży leków w Internecie będzie się rozwijać, ale czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie z punktu widzenia pacjenta?

Nawet połowa Polaków będzie kupować leki online

W 2016 roku kupowanie leków w sieci deklarowało 31% Polaków, z kolei 24% stwierdziło, że to rozważa. Jako najczęstszy powód wskazujemy chęć zaoszczędzenia oraz wygodę. W naszym kraju ceny leków bywają skrajnie niewspółmierne do zarobków, a tym bardziej do świadczeń socjalnych (emerytury, renty). Nic więc dziwnego, że każda okazja do kupienia tańszych środków jest witana z otwartymi ramionami.

Oferta aptek internetowych jest coraz bogatsza. Prowadzą je nie tylko wielkie sieci, ale także firmy stricte nastawione na sprzedaż online. Te drugie mogą konkurować niemal wyłącznie atrakcyjnymi cenami, ale dzięki ograniczonym kosztom lokalowym są w stanie zaoferować niższą marżę.

Osoby, które twierdzą, że nie kupują leków online i nie zamierzają tego robić, najczęściej wskazują na jeden istotny minus: ograniczone zaufanie do internetowych aptekarzy. W naszym kraju farmaceuta jest zawodem zaufania społecznego, a strach przed podrobionymi lekami jest bardzo silny. Jednak apteki internetowe coraz skutecznie przełamują te lody i z roku na rok zyskują coraz więcej klientów.

Różnice w cenie bywają znaczne

Prawdą jest, że w aptekach online bardzo opłaca się kupować leki w większych ilościach. Raczej nikt nie zdecyduje się na zakup pojedynczego opakowania, ponieważ koszty przesyłki prawdopodobnie zniwelowałyby niższą cenę. Jednak z punktu widzenia klienta apteki internetowej ważne jest też coś innego: możliwość łatwego i szybkiego skompletowania całego koszyka potrzebnych produktów, co w przypadku sprzedaży stacjonarnej czasami wymaga odwiedzenia kilku aptek i drogerii.

Przy założeniu, że pojedyncze opakowanie leku, kosmetyku czy suplementu jest tańsze online o 10 złotych, to przy zamówieniu 3 produktów taka transakcja już się opłaca (koszt przesyłki to zwykle 10-15 złotych). Do tego dochodzi oczywiście wygoda, dostawa leków pod drzwi, a także – o co w sprzedaży stacjonarnej jest trudno – możliwość szybkiego porównania cen leków w różnych aptekach.

Nie ma się czego bać

Apteki internetowe mocno walczą o klientów, szczególnie tych nieprzekonanych. Sięgają po mocne argumenty, nie tylko cenowe. Normą staje się m.in. usługa czatu z farmaceutą online – jest to znakomite rozwiązanie dla osób przyzwyczajonych do tego, że zawsze mogą uzyskać radę farmaceuty w zakresie wyboru odpowiedniego leku.

Na koniec trzeba wspomnieć o najważniejszej kwestii. Kupując leki online zwróć uwagę, z jakiego pochodzą źródła. Apteka musi być zarejestrowana, podawać oficjalnie swoje dane kontaktowe, w tym adres, a także mieć pozytywne opinie innych klientów. Nigdy nie kupuj leków na aukcjach internetowych czy od osób prywatnych!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie