Które warzywa i owoce warto podawać niemowlęciu na etapie rozszerzania diety?

Marek Szydełko
07.12.2017

Właściwe żywienie niemowląt wspiera ich zdrowy rozwój. Posiłki, które podajesz maluszkowi już od pierwszych chwil wpływają na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Sprawdź, jakie warzywa i owoce podawać dziecku, gdy rozszerzasz jego dietę.

Żywienie niemowlaka? Rozszerzanie diety niemowlęcia powinno nastąpić po ukończeniu 17. a przed 26. tygodniem życia. Wtedy dziecko jest gotowe do jedzenia z łyżeczki, ma też naturalną chęć spróbowania czegoś innego, niż mleko mamy. Pamiętaj, że wprowadzanie żywności uzupełniającej nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z karmienia piersią – wręcz przeciwnie. W pierwszym roku życia mleko mamy jest podstawą diety maluszka.

Żywienie niemowlaka – warzywa na start!

Dzieci rodzą się z naturalną preferencją smaku słodkiego. Zatem z trudem i większym wysiłkiem przyjdzie im zaakceptowanie wytrawnego smaku warzyw. Dlatego zanim maluszek pozna słodkie jabłko czy banana najpierw powinien zaakceptować smak marchewki, brokułów czy ziemniaka. To właśnie te warzywa warto podawać jako pierwsze posiłki uzupełniające. Świetnie sprawdzi się także dynia, burak, szpinak,=. Serwuj je w postaci papki czy gładkiego puree – zanim dziecko zaakceptuje inną konsystencję niż mleko minie trochę czasu. Nie zniechęcaj się jeśli dziecko wypluje posiłek przy pierwszej czy piątej próbie podania. Eksperci zalecają, aby zaznajamiać niemowlę z nowym smakiem nawet 10-15 razy. Z czasem dziecko przyzwyczaja się do nowego produktu i chętnie go zjada.

Czas na owoce!

Gdy jesteście już po pierwszym tygodniu rozszerzania diety i dziecko zna smaki niektórych warzyw możesz wprowadzić do jego diety owoce. Podawaj jabłko, gruszkę, banana, a ja dziecko zaakceptuje te smaki sięgnij po kolejne owoce: brzoskwinie, morele, winogrona, agrest, truskawki, maliny, mandarynki, pomarańcze. Pamiętaj, że im więcej produktów tym bardziej różnorodne staje się menu maluszka. Urozmaicony jadłospis dziecka to większa gama cennych witamin czy składników mineralnych.

Żywienie niemowlaka – o tym pamiętaj

Ty jako rodzic czy opiekun decydujesz o tym, co i kiedy podasz dziecku – dlatego wybieraj produkty ze sprawdzonych źródeł, a rozszerzające dietę niemowlęcia postępuj zgodnie z wytycznymi ekspertów. Dziecko natomiast decyduje czy i ile posiłku zje – szanuj jego apetyt, obserwuj reakcję na nowe produkty i gdy coś cię zaniepokoi – zgłoś się do lekarza.

 

 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.