Kserostomia to fachowe określenie przypadłości, z którą zmaga się wielu z nas – zwłaszcza w sezonie zimowym. Chodzi o suchość w gardle i przełyku. Z pozoru nie ma się tutaj czym przejmować, ale dobrze wiemy, że jest to bardzo nieprzyjemne, a w dodatku może zwiastować groźną chorobę. Jakie są przyczyny kserostomii? Co można na to poradzić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
Suchość w gardle to dość powszechny problem, z którym zmagamy się głównie w okresie obniżonej temperatury powietrza, co oczywiście wymusza korzystanie z ogrzewania. Suche powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych skutkuje tym, że po czasie odczuwamy nieprzyjemne drapanie w gardle oraz mamy wrażenie, jakbyśmy właśnie przełknęli grudkę piasku.
Warto wiedzieć
Na takie objawy mogą się uskarżać również osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, pokonujące długie trasy w klimatyzowanym samochodzie czy intensywnie pracujące głosem, na przykład nauczyciele czy lektorzy.
Przyczyną kserostomii jest zmniejszone wydzielanie śliny – w rzadszych przypadkach w ogóle nie jest ona wydzielana. Efekt to niedostateczne nawilżenie śluzówki gardła.
Ta nieprzyjemna przypadłość nie zawsze jest skutkiem przebywania w suchych pomieszczeniach. Na kserostomię uskarżają się również osoby przechodzące infekcję górnych dróg oddechowych (mające katar), co wymusza oddychanie tylko przez usta. Ponadto ten efekt może wystąpić przy gorączce, wymiotach, biegunce, zapaleniu jamy ustnej i gardła, a także przy odwodnieniu organizmu.
Warto wiedzieć
Kserostomia jest typową dolegliwością towarzyszącą palaczom papierosów.
Co istotne, przewlekła suchość w gardle może być objawem cukrzycy oraz nieprawidłowej funkcji ślinianek, dlatego nie należy jej bagatelizować. Ponadto kserostomia jest może wskazywać na niedobory żelaza oraz witamin z grupy B.
Najłatwiej będzie sięgnąć po produkt apteczny – najczęściej są to syropy lub płyny do płukania gardła, które zawierają nawilżający aloes, korzeń prawoślazu, kwiat dziewanny czy porost islandzki. Takie specyfiki są również dostępne w postaci pastylek czy lizaków dla dzieci. Szybko może pomóc również żucie gumy bez cukru oraz jednorazowe wypicie sporej ilości wody niegazowanej.