Kroplówkę możesz wykonać nie tylko w szpitalu. Każdy pacjent może liczyć na nią również w swoim własnym domu. Najczęściej świadczeniem takich usług zajmują się wyspecjalizowane pielęgniarki, jednak sam pacjent także jest w stanie ją sobie zaaplikować - jeśli tylko przejdzie odpowiednie szkolenie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są wskazania do podania kroplówki dożylnie i w jaki sposób możesz to zrobić.
Kroplówka to jedna z metod, dzięki którym lek może zostać podany pacjentowi. Dożylne wlewy umożliwiają także zaaplikowanie preparatów odżywczych. Choć wcześniej mogła być podawana jedynie w szpitalach - obecnie z powodzeniem przyjęła się także tak zwana "domowa kroplówka".
Taką metodę można zastosować ze względu na tryb życia czy wygodę pacjenta. Dzięki niej nie musi on specjalnie przyjechać do szpitala w celu podania mu leków czy innych potrzebnych dla zdrowia substancji i płynów dożylnych. Najczęściej, na zlecenia lekarza, taką usługę świadczą wykwalifikowane pielęgniarki - które powinny nadzorować cały proces i zareagować, jeśli wystąpią jakieś komplikacje. Obecnie jednak pacjenci są w stanie zaaplikować sobie kroplówkę sami - po otrzymaniu instrukcji, co zrobić przed zabiegiem i w jego trakcie, od pracowników medycznych. Bardzo często zajmują się tym także opiekunowie osób chorych.
Kroplówka w domu może zostać wykonana ze względu na różne okoliczności, towarzyszące choremu. Zaliczają się do nich na przykład: odwodnienie (biegunka, wymioty), długotrwała wysoka gorączka, wzmacnianie chorych na nowotwór i schorzenia metaboliczne oraz anomalie elektrolitowe, konieczność żywienia pozajelitowego czy podawania w taki sposób leków, środków rozkurczowych i przeciwbólowych zaleconych przez lekarza i pozostawanie na etapie po lub przed operacją.
Bardzo często w domach wykonywana jest kroplówka wzmacniająca, która ma zasilić organizm w utracone płyny czy elektrolity. W ich składzie znajduje się najczęściej roztwór Ringera oraz fizjologiczny soli i płyn wieloelektrolitowy. Często zawierają także glukozę. Jeśli chodzi o żywienie pozajelitowe, tą drogą dostarcza się osobie chorej mieszankę witamin oraz składników odżywczych a także białek i tłuszczów.
Niektóre leki oraz substancje pochodzące z krwi lub ją zastępujące może podać choremu jedynie wykwalifikowana pielęgniarka. Na szczęście nie w każdym przypadku jest to konieczne. Istnieje wiele sytuacji, kiedy chory czy bliskie mu osoby mogą same wprowadzić potrzebny preparat do żyły. Ważne jest jednak zadbanie o przeprowadzenie całej procedury. Warto pamiętać także o tym, aby do leku dodać roztwór soli fizjologicznej lub glukozy. Wszelkie informacje o tym, jak przyrządzić preparat znajdują się najczęściej na opakowaniu.
Domowa kroplówka bazuje zazwyczaj na mieszankach witaminowych, które mają za zadanie odżywić chorego i przyspieszyć jego rekonwalescencję a także odtruć go i wzmocnić jego odporność.
Najważniejsza informacja: motylek lub wenflon, przez który kroplówka będzie podawana substancja z kroplówki został założony przez wykwalifikowaną osobę - pielęgniarkę czy innego, uprawnionego do tego pracownika. Alternatywą jest także wykonanie centralnego wkłucia do żyły pod obojczykiem.
Miejsce dookoła wenflonu powinno być utrzymane w stuprocentowej czystości. Bardzo ważne podczas wykonywania wlewu jest zachowanie odpowiedniej sterylności całego procesu. Warto także każdorazowo sprawdzić czy podawany płyn nie jest mętny czy przeterminowany. Trzeba także kontrolować tempo spływania podawanej substancji - nie może to następować ani za szybko ani zbyt wolno. Oczywiście, warto zachować także właściwe dawkowanie o odpowiednich porach. Podczas podawania kroplówki należy także obserwować bacznie stan pacjenta.
Cena kroplówki w domu wynosi zazwyczaj od 100 do 300 zł. Tak duży rozdźwięk cenowy wynika zazwyczaj z czasu trwania kuracji dożylnej czy rodzaju podawanych substancji a także kwalifikacji osoby, która nadzoruje cały proces. Warto jednak dodać, że każda pielęgniarka środowiskowa ma obowiązek podawania choremu koniecznych substancji - w tym także dożylnych również w domu pacjenta. W przypadku takiej usługi koszt ten jednak nie jest wysoki - zważywszy na liczne zalety tej opcji, takie jak podanie medykamentów wygodnie w domowym zaciszu.
Artykuł partnera.