W dobie pandemii koronawirusa na pierwszym miejscu stawiamy własne bezpieczeństwo. Podstawą jest tutaj częste mycie rąk oraz ich regularne dezynfekowanie, gdy nie mamy możliwości użycia wody z mydłem. Do dezynfekcji używamy płynów na bazie 60% alkoholu, które nie pozostają bez wpływu na stan dłoni i paznokci. Jak zatem należy je pielęgnować w tym trudnym okresie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.
Jeśli możesz sobie pozwolić na noszenie ze sobą własnego płynu do dezynfekcji rąk, to postaw na taki, który poza alkoholem zawiera również substancje o działaniu nawilżającym – na przykład glicerynę. Takie płyny są nieco droższe, natomiast bezpieczniejsze dla skóry.
Dezynfekcję płynem należy traktować w kategorii ostateczności. Identyczny efekt osiągniesz myjąc dłonie ciepłą wodą z mydłem o neutralnym pH. Dlatego w miarę możliwości staraj się jak najczęściej myć ręce. W pracy rób sobie przerwy co godzinę i idź do łazienki, gdzie dokładnie, przez co najmniej 30 sekund, będziesz myć dłonie pod bieżącą wodą. Z płynu do dezynfekcji korzystaj tylko w sklepach, urzędach i innych miejscach, w których nie masz dostępu do łazienki.
Często myte i dezynfekowane dłonie z czasem zaczną wyglądać bardzo źle. Jest to efekt agresywnego ścierania naskórka oraz niedostatecznego nawilżenia skóry. Aby temu zapobiec musisz jak najczęściej stosować kosmetyki o działaniu nawilżającym, najlepiej takie, które znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry atopowej czy łuszczycowej. Mają one silne właściwości natłuszczające, dlatego chronią też skórę przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych oraz nadmiernym parowaniem wody.
Rada
Krem stosuj również na paznokcie.
W tym trudnym dla nas wszystkich okresie bardzo wskazane jest sprawianie sobie drobnych przyjemności. Za taką można śmiało uznać nawet krótką wizytę u kosmetologa, który profesjonalnie zadba o Twoje umęczone ciągłą dezynfekcją dłonie. Do tego warto wykonać estetyczny manicure. Efekt będzie bardzo dobry, a co najważniejsze, skóra na Twoich dłoniach zostanie dobrze przygotowana do przesadnej, ale obecnie niezbędnej dbałości o jej czystość.