Mamy XXI wiek, otaczają nas bardzo zaawansowane technologie, jednak w medycynie wciąż sprawdzają się stare, domowe sposoby leczenia. Jednym z nich jest stosowanie kory dębu, jako środka przeciwzapalnego w przypadkach różnych schorzeń skórnych. Przeczytaj, jakie właściwości ma kora dębu i kiedy warto po nią sięgać.
Z leczniczych właściwości kory dębu korzysta kolejne już pokolenie Polaków. W naszym kraju ten środek jest szczególnie popularny, ponieważ możemy się pochwalić jednymi z największych skupisk dębów szypułkowych w Europie – to właśnie kora z tego drzewa jest stosowana do wytwarzania produktów leczniczych.
Kora dębu jest dostępna pod różnymi postaciami: kremów, maści, naparów, płukanek, dodaje się ją także do środków w spreju. Możesz ją oczywiście zebrać we własnym zakresie. Należy to zrobić wczesną wiosną, czyli na przełomie marca i kwietnia, obierając ją delikatnie z młodych gałęzi dębu szypułkowego.
Po zebraniu korę wystarczy już tylko wysuszyć w wysokiej temperaturze (ponad 30° Celsjusza) i przechowywać z dala od światła. Kora zachowuje swoje właściwości lecznicze przez około 2 lata, dlatego nie musisz jej zbierać co roku.
Tajemnica tkwi w zawartych w niej garbnikach, związkach polifenolowych oraz flawonoidach. Są to substancje, które wykazują bardzo szerokie i skuteczne działanie przeciwzapalne, odkażające, przeciwbakteryjne i ściągające.
Najczęściej zaleca się używać kory dębu na stany zapalne skóry oraz błon śluzowych, czyli np. zapalenie gardła. Kora pomaga na odmrożenia, oparzenia, rany pooperacyjne, jest bardzo skuteczna w leczeniu hemoroidów i żylaków odbytu. Wystarczy ją dodać do kąpieli i urządzić sobie kilkunastominutową nasiadówkę, aby od razu poczuć ulgę.
Nie wszyscy wiedzą, że wyciąg z kory dębu jest bardzo pomocny w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, w tym popularnej jelitówki, biegunki czy zatrucia. Ponadto kora jest znanym od stuleci środkiem przeciwko nadmiernemu poceniu się stóp i dłoni – można ją po prostu dodawać do kąpieli, aby ograniczyć aktywność gruczołów potowych.
Na terapię z użyciem kory dębu nie mogą decydować się osoby, które przechodzą chorobę zakaźną z towarzyszeniem gorączki. Ten naturalny lek nie jest zalecany dla ludzi chorujących na serce i nadciśnienie tętnicze. Preparatów na bazie kory dębu nie należy również stosować w przypadku dużych ran skóry, świeżych owrzodzeń i ropiejących wyprysków.