Klaustrofobia: jakie są jej objawy?

Mariusz Siwko
17.02.2020

Spośród licznych ludzkich fobii to właśnie klaustrofobia należy do tych najczęściej diagnozowanych. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet 7% światowej populacji. Jak powszechnie wiadomo, klaustrofobia jest silnym lękiem przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach. Życie z tą przypadłością nie należy do łatwych, ale na szczęście istnieją już sposoby na to, aby kontrolować klaustrofobię i krok po kroku przełamywać swój lęk. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Objawy klaustrofobii 

Typowym objawem tej fobii jest uczucie niepokoju, jakie towarzyszy osobie przebywającej w dowolnym zamkniętym pomieszczeniu. Może to być pokój, klasa w szkole, ale także winda czy przebieralnia w sklepie. Towarzyszy temu przyspieszony oddech, zimne poty, drżenie rąk, może się pojawić kołatanie serca, a w skrajnym przypadku nawet atak paniki.

Osoby z klaustrofobią bardzo różnie reagują na przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach. Niektórzy są w stanie się opanować i po prostu metodycznie poszukać wyjścia. Inni natomiast mogą potrzebować pomocy. Klaustrofobia ma bowiem różne nasilenie. Są osoby, które mają duszności i są na skraju paniki po tym, jak wjadą samochodem do myjni tunelowej. Zdarzają się przypadki, gdy osoba mającą tę przypadłość nie jest w stanie wjechać kilku pięter windą bez uczucia ogromnego lęku. Co ciekawe, niektóre osoby z klaustrofobią w ogóle nie mogą jeździć samochodem, ewentualnie akceptują podróż większymi środkami lokomocji, ale nie samolotem.

Warto wiedzieć

Klaustrofobii można się nabawić w każdym wieku i w dowolnym momencie życia. Z reguły jednak lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach ujawnia się u nastolatków.

Czy klaustrofobię można leczyć?

Tak, jest to fobia, która podlega normalnej terapii. Zacznijmy jednak od tego, że u niektórych osób objawy klaustrofobii ustępują samoistnie, tak jak pojawiły się bez żadnej konkretnej przyczyny. Bywa jednak i tak, że po chwilowym pożegnaniu problemu, wraca on ze zwielokrotnioną siłą.

Leczenie klaustrofobii sprowadza się do psychoterapii. Rolą psychoterapeuty jest choćby przybliżone ustalenie prawdopodobnych przyczyn tej fobii u pacjenta. Standardową metodą jest poddawanie osoby dotkniętej tym problemem sytuacjom, które budzą w niej lęk – na przykład chwilowe zamykanie jej w małym gabinecie czy w windzie. W tym czasie terapeuta spokojnie tłumaczy pacjentowi, że nic mu nie grozi, co w dłuższej perspektywie przynosi dobre efekty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie