Kim jest trycholog i kiedy warto się do niego zgłosić?

Piotr Kowalczyk
23.01.2023

Każdy wie, że z problemami skórnymi należy się w pierwszej kolejności zgłosić do dermatologa. Wiele osób korzysta z takiej konsultacji również wtedy, gdy obserwują wyraźne pogorszenie stanu swoich włosów. Tymczasem właściwym adresem będzie tutaj gabinet trychologa. Kim jest ten specjalista? Kiedy warto się do niego zgłosić? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog to – pisząc w dużym uproszczeniu – specjalista od włosów i skóry głowy. Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie jest lekarzem (za wyjątkiem dermatologa ze specjalizacją trychologiczną), dlatego z usługi trychologa można skorzystać wyłącznie prywatnie. W całej Polsce powstaje coraz więcej gabinetów trychologicznych, co ma oczywiście związek z rosnącą świadomością na temat potrzeby kompleksowego zadbania o włosy i skalp.

Podstawowym zadaniem trychologa jest zdiagnozowanie przyczyny pogorszenia stanu włosów, co zawsze jest ściśle związane ze skórą głowy. W ramach badania trychologicznego specjalista ocenia kondycję skalpu oraz analizuje, czy nie doszło do zaburzenia tzw. cyklu wzrostu włosa. Może to wynikać zarówno z błahych powodów, takich jak zła dieta, jak również z poważnych problemów hormonalnych.

Co powinno skłonić Cię do wizyty u trychologa?

Podstawową motywacją do odwiedzenia gabinetu trychologicznego jest nadmierne wypadanie włosów. Szacuje się, że taka konsultacja jest wskazana w momencie, gdy codziennie z Twojej głowy spada powyżej 100 włosów – świadczy o tym spory pukiel znajdujący się w odpływie wanny czy prysznica.

Innymi niepokojącymi objawami wymagającymi konsultacji trychologicznej są:

  • pojawienie się łupieżu suchego lub tłustego,
  • pojawienie się krost na skórze głowy,
  • swędzenie skóry głowy,
  • osłabienie włosów,
  • silne przetłuszczanie się włosów,
  • łysienie miejscowe.

Nie licz na cuda

Zanim udasz się na konsultację trychologiczną, to zapamiętaj, że trycholog nie jest cudotwórcą. Taka wizyta ma na celu przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny problemów z włosami czy skórą głowy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nie zawsze natomiast uda się skutecznie rozwiązać problem np. łysienia metodami nieinwazyjnymi, z czego trzeba sobie zdawać sprawę. Przykładowo: dziedziczne postaci utraty włosów mogą wymagać albo zaakceptowania tego stanu, albo poddania się leczeniu operacyjnemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie