Kiedy trzeba iść z dzieckiem do lekarza? Oto tzw. czerwone flagi

Mateusz Nowak
27.11.2023

Czerwone flagi to szczególnie niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o chorobie, urazie wewnętrznym, poważnej kontuzji etc. Mając małe dziecko należy bacznie obserwować jego ogólny stan i wiedzieć, kiedy trzeba zgłosić się z nim do lekarza rodzinnego lub pediatry. Te najczęstsze czerwone flagi omawiamy w naszym artykule.

Wysoka gorączka

Zwykle jest to pierwszy objaw, który skłania rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza. Jeśli pociecha ma wysoką gorączkę, czyli powyżej 38,5 stopnia Celsjusza, w dodatku słabo reagującą na podawane leki przeciwgorączkowe, to nie ma na co czekać – warto jak najszybciej udać się do przychodni lub na nocną i świąteczną pomoc.

Zmiany skórne

Wszelkie niepokojące zmiany skórne wymagają konsultacji lekarskiej. Mamy tutaj na myśli wybroczyny, dziwną wysypkę, krosty z płynem surowiczym, liszaje, silne zaczerwienienie, rumień itd. Dla świętego spokoju pozwól lekarzowi rozpoznać prawdopodobną przyczynę, którą może być np. ospa wietrzna.

Bóle brzucha

Jeśli dziecko uskarża się na silny ból brzucha, nie pozwala się przy tym dotknąć, wybudza się w nocy itp., to należy szybko udać się z nim do lekarza rodzinnego. To nie musi być nic strasznego, ale jednak trzeba to sprawdzić.

Problemy jelitowe

Czyli zarówno biegunka, jak i zatwardzenie. Obie sytuacje na dłuższą metę mogą być groźne dla zdrowia dziecka i należy przechodzić nad nimi do porządku dziennego.

Brak reakcji na bodźce zewnętrzne

Jeśli zauważasz, że dziecko nie reaguje na Twój głos, hałasy, nie odwraca główki do źródła światła itd., to nie panikuj, ale skonsultuj to z lekarzem rodzinnym. Warto wcześnie reagować na wszelkie objawy potencjalnych zaburzeń rozwojowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie