Kiedy tatuaż może być groźny dla zdrowia?

Remigisz Szulc
26.11.2020

Wykonanie tatuażu jest bardzo popularną formą wyrażania swoich poglądów, ale też upiększania ciała (choć to akurat dla wielu osób kwestia mocno dyskusyjna). Sam proces tatuowania, poza tym, że bolesny, nie powinien nieść ze sobą wielkiego ryzyka dla zdrowia. Trzeba natomiast pamiętać, że nie zawsze tak będzie. Niektóre osoby w wyniku poddania się tatuowaniu mogą zostać dotknięte poważnymi problemami zdrowotnymi. Wymieniamy te najczęstsze czynniki ryzyka.

Reakcja alergiczna

Z takim ryzykiem po prostu trzeba się liczyć. Mało kto przecież wie, czy przypadkiem nie jest uczulony na tusz używany do tatuowania. Warto przy tym pamiętać, że reakcja alergiczna na składniki tuszu (przede wszystkim pigmenty barwiące) może wystąpić nawet po kilku larach od wykonania tatuażu. Częściej dotyczy to osób, które zdecydowały się na makijaż permanentny, który także jest formą tatuowania.

Zakażenie rany

Po wykonaniu tatuażu na skórze pozostaje otwarta rana, która wymaga zabezpieczenia – w tym celu jeszcze w salonie zostanie założony opatrunek z folii spożywczej. Ranę należy regularnie pielęgnować i nawilżać, najlepiej przy pomocy środków typu Octenisept oraz wazeliny kosmetycznej. Jeśli się to zaniedba, może dojść do wtórnego zakażenia rany, przez co będzie się ona dłużej goić, pojawią się nieestetyczne strupy, a nawet może to skutkować zniszczeniem tatuażu.

Zakażenie wirusowe lub bakteryjne

Może do niego dojść w salonie tatuażu. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie oszczędzać na tatuatorze. Wybierajmy salony, które są sprawdzone, rekomendowane, działają w rygorystycznym reżimie sanitarnym i higienicznym. Tatuażysta musi otworzyć przy kliencie świeżą igłę, musi nosić rękawiczki, maszynka także powinna być wysterylizowana i zabezpieczona foliową nakładką. Minimalizuje to, ale wcale nie wyklucza ryzyko infekcji, z których szczególnie groźne są wirusowe zapalenie wątroby typu C czy wirus HIV.

Choroby skóry

Szczególnie narażone na nie są osoby mające skórę wrażliwą, ze skłonnością do podrażnień, ale też mające obniżoną odporność. W salonie tatuażu można się zarazić np. grzybicą. Nawet jeśli zabieg został wykonany w sterylnych warunkach, to po powrocie do domu mogą wystąpić różnego rodzaju odczyny skórne, dermatozy, świąd, pieczenie etc. Drapanie rany po tatuażu rodzi natomiast ryzyko poważnej infekcji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie