Katar alergiczny – skąd się bierze?

Krzysztof Jagielski
02.08.2019

Uczulenia oraz alergie stanowią istną zmorę dzisiejszego społeczeństwa. Objawiają się one w różnych momentach życia. Niektórzy zmagają się z alergiami od dzieciństwa, inni z kolei nabywają je w okresie dorosłości. Jedno jest pewne, należy się z nimi rozprawić, gdyż wpływają negatywnie na jakość życia.

Najbardziej popularne alergeny

Alergie dotykają już większą część społeczeństwa. Wśród najbardziej popularnych alergenów wymienia się pyłki roślin, które są jednak ściśle związane z porą roku. Osoby uczulone właśnie na ten alergen zauważają u siebie efekty uboczne od wiosny do późnego lata, kiedy to drzewa oraz inne rośliny pylą bardzo intensywnie. Drugim najczęściej spotykanym alergenem są roztocza kurzu domowego, które znajdujemy na każdym kroku, czy to w miejscu zamieszkania, czy budynkach publicznych, środkach komunikacji miejskiej. Trzecia grupa to alergeny pochodzenia zwierzęcego i dotyczą one zarówno zwierząt domowych, jak i hodowanych na roli. Wybrane gatunki grzybów pleśniowych także coraz częściej uczulają. Ostatnia grupa to alergeny pokarmowe.

Katar alergiczny – jak się objawia?

Skutkiem alergii jest niemalże zawsze katar alergiczny. Ma on charakter przewlekły, a z nosa może sączyć się wydzielina przypominająca wodę, a w innych przypadkach nos jest całkowicie zatkany. Objawia się on również częstym kichaniem oraz kasłaniem, będącym skutkiem przedostawania się wydzieliny na tylną ścianę gardła. Katar alergiczny objawia się również zapaleniem spojówek, co skutkuje łzawieniem, a także swędzeniem oczu, mają one kolor czerwony.

Czym się różni katar alergiczny od zwykłego?

Katar alergiczny ma inną konsystencję, a mianowicie bardziej przypomina wodę i cieknie z nosa bez ostrzeżenia. Nie mija on po tygodniu bądź dwóch, jak w przypadku klasycznego kataru, ale trwa całymi miesiącami. Występuje on razem ze łzawieniem oczu oraz ich zaczerwieniem. Nieodłącznym elementem jest też wielokrotne kichanie. Katar alergiczny wpływa na jakość życia, ciężko jest spać, występują silne bóle głowy oraz zatok. Alergik nie pracuje tak dobrze, jak osoba, która nie zmaga się z uczuleniem, a także cechują go zaburzenia nastroju. Na całe szczęście istnieją sprawdzone metody zmagania się z alergią, które jednak wymagają w pierwszej kolejności wykonania odpowiednich testów, a następnie dopasowania właściwej terapii, którą opracuje specjalista.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie