Kaszel astmatyczny a kaszel przy POChP – jak je odróżnić?

Remigisz Szulc
15.11.2022

Kaszel to zawsze sygnał alarmowy, że coś złego może dziać się w organizmie. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, to na pewno nie wolno tego bagatelizować. Kaszel może sugerować różne choroby, spośród których szczególnie groźne dla zdrowia są astma i Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Okazuje się, że obie – często mylone ze sobą – choroby można odróżnić właśnie po charakterze kaszlu.

Kaszel przy astmie

Kaszel astmatyczny zawsze ma charakter napadowy. Pojawia się nagle, jest duszący, trudny do opanowania. Zaostrzają go czynniki drażniące, takie jak zapylenie, alergeny wziewne czy zanieczyszczenie powietrza.

Typowe dla kaszlu astmatycznego jest to, że ustępuje po przerwaniu kontaktu z czynnikiem drażniącym oraz po przyjęciu leku przeciwastmatycznego.

Kaszel przy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. Choruje na nią nawet 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Jej główną przyczyną jest palenie papierosów, ale POChP można się nabawić również w wyniku długotrwałej ekspozycji na szkodliwe pyły i gazy – na przykład w wyniku pracy w warunkach wysokiego zapylenia (górnicy, hutnicy, operatorzy maszyn budowlanych).

Kaszel towarzyszący POChP przede wszystkim nie ma charakteru napadowego. Jest stały, przewlekły, utrzymuje się przez długi czas, zarówno w ciągu dnia, jak i rano oraz wieczorem. Może mu również towarzyszyć odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami ropnej.

Wiedząc, jak odróżnić kaszel astmatyczny od tego towarzyszącego POChP, można już podjąć decyzję o jak najszybszym zgłoszeniu się do lekarza – na początek rodzinnego. Ten po zbadaniu pacjenta i zebraniu wywiadu oceni, gdzie skierować chorego (najpewniej będzie to poradnia pulmonologiczna).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie