Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Mariusz Siwko
04.08.2020

Nietolerancja laktozy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych, a jednocześnie dokuczliwych problemów pokarmowych. Na tę przypadłość cierpi coraz więcej osób i już zaczyna się głośno mówić o tym, że wkrótce będzie to jedna z nowych chorób cywilizacyjnych. Przyczyną nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego, jest brak laktazy – jednego z enzymów trawiennych odpowiedzialnych za prawidłowy rozkład laktozy na glukozę i galaktozę. Jakie są pierwsze objawy nietolerancji laktozy? Kiedy należy się z nimi zgłosić do lekarza?

Nawracające biegunki

Biegunki są jednym z najbardziej charakterystycznych objawów nietolerancji laktozy. Ich intensywność i częstotliwość są ściśle uzależnione od ilości spożytych produktów zawierających cukier mleczny. Biegunki są również niebezpieczne, ponieważ mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Wzdęcia

Ponieważ w organizmie osób cierpiących na nietolerancję laktozy dochodzi do fermentacji bakteryjnej cukru mlecznego w jelicie grubym, daje to efekt w postaci tworzenia się kwasów oraz gazów. Typowym objawem nietolerancji laktozy są więc męczące wzdęcia, zawstydzające gazy oraz inne przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Osoby, które zauważyły, że mają ciągłe wzdęcia, i to pomimo wypróżnienia się, powinny koniecznie poddać się diagnostyce w kierunku nietolerancji laktozy.

Silne bóle brzucha

Mogą mieć one związek ze wspomnianymi wyżej gazami i wzdęciami, ale również z drażnieniem jelita grubego, co jest konsekwencją wzrostu ciśnienia osmotycznego treści jelitowej. Regularne bóle brzucha, które nasilają się w ciągu kilku godzin po zjedzeniu produktów spożywczych zawierających laktozę, są charakterystycznym objawem nietolerancji i nie należy ich bagatelizować.

Kolki

Kolka zwykle kojarzy się z dolegliwością pojawiającą się po zjedzeniu obfitego posiłku. Z kolei u osób z nietolerancją laktozy ten nieprzyjemny stan i towarzyszący mu ból może wystąpić niezależnie od ilości spożytych pokarmów – ważne, że zawierały one laktozę. Charakterystyczne jest przy tym to, że objaw pojawia się nie od razu, ale dopiero po kilku godzinach od posiłku.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.