Jakie mogą być przyczyny przewlekłego zapalenia gardła?

Mariusz Siwko
02.08.2019

Zapalenie gardła to nic przyjemnego – choroba utrudnia przełykanie pokarmów i płynów, często powoduje zmianę głosu i mogą jej towarzyszyć także inne objawy, jak chociażby pochrząkiwanie. Zwykle jednak stan ten mija po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach. Jeśli w Twoim przypadku jest inaczej i pomimo stosowania różnych środków wciąż masz wymienione dolegliwości, to prawdopodobnie cierpisz na przewlekłe zapalenie gardła. Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny.

Skąd się bierze przewlekłe zapalenie gardła?

O przewlekłym zapaleniu gardła mówimy wtedy, gdy zaczerwienienie i ból utrzymują się przez co najmniej kilka tygodni, a objawy nie ustępują po przyjmowaniu leków. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który na podstawie badania i wywiadu środowiskowego wskaże prawdopodobną przyczynę takiego stanu rzeczy.

Tych przyczyn może być kilka. Najczęściej na przewlekłe zapalenie gardła cierpią osoby, które przebywają w suchych pomieszczeniach (chociażby klimatyzowanych) – powoduje to niedostateczne nawilżenie śluzówki. Inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne, co zwykle dotyczy kobiet w okresie menopauzy lub stosujących pigułki antykoncepcyjne. Bardzo często przewlekłe zapalenie gardła diagnozuje się u alergików, osób chorujących na cukrzyce oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

Objawy przewlekłego zapalenia gardła

Typowym objawem tej choroby jest zaczerwienie i ból gardła, które utrzymują się przez ponad 2 tygodnie od infekcji. Zwykle towarzysza temu inne nieprzyjemne przypadłości, w tym:

  • Suchość w gardle
  • Chrypka
  • Nawykowe pochrząkiwanie
  • Suchy kaszel
  • Senność
  • Rozdrażnienie
  • Wrażenie, jakby coś cały czas tkwiło w przełyku

Bardzo ważne jest przy tym to, że przewlekłe zapalenie gardła prawie nigdy nie powoduje podwyższonej temperatury ciała. Przy tej chorobie można również zauważyć regularne ustępowanie i szybkie pojawianie się objawów, co na dłuższą metę jest irytujące, ale również utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy (można podejrzewać, że pacjent ciągle łapie inne infekcje).

Co robić?

Przewlekłe zapalenie gardła może zdiagnozować tylko lekarz. Ważniejsze jest tutaj to, aby wskazać przyczynę tej przypadłości. Jeśli podejrzenie pada na alergię, to podanie odpowiednich leków powinno zlikwidować objawy – wówczas mamy już pewność, co jest źródłem problemu. Diagnostyka tej choroby może być jednak bardzo czasochłonna, jednak warto podjąć próbę ustalenia przyczyn przewlekłego zapalenia gardła, ponieważ życie z tą przypadłością jest dość uciążliwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie