Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Mariusz Siwko
24.04.2023

Ciśnieniomierz to takie urządzenie, które każdy powinien mieć w domu. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, a pozwala na bieżąco kontrolować poziom ciśnienia krwi – jest to szczególnie ważne w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka nadciśnienia (np. z uwagi na przebyte choroby układu sercowo-naczyniowego, nadwagę czy obciążenie genetyczne). Sprawdź, jakie są aktualne normy dla ciśnienia tętniczego – sporo się w tym zakresie zmieniło.

Nowe normy ciśnienia krwi

Jakiś czas temu, zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, zmieniła się norma prawidłowego ciśnienia krwi. Obecnie dla największej grupy osób – w wieku od 18 do 65 lat – wynosi ona 120-129/70-79 mmHg.

Do tej pory za prawidłowe uznawano ciśnienie 140/90 mmHg, które obecnie jest już uznawane za nadciśnienie (oczywiście wtedy, gdy średnia pomiarów z kilku dni jest równa lub wyższa tej wartości).

Prawidłowe ciśnienie krwi u seniorów

Inne normy ciśnienia obowiązują w przypadku osób starszych. I tak:

  • Dla grupy wiekowej 65-80 lat ciśnienie uznawane za prawidłowe wynosi 130-139/70-79 mmHg.
  • Dla grupy wiekowej powyżej 80. roku życia za prawidłowe jest uznawane ciśnienie 130-149/70-79 mmHg. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wśród najstarszych osób nadciśnienie jest normą, co wynika z naturalnych procesów starzeniowych organizmu.

Masz nadciśnienie? Zadbaj o siebie!

Osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny tego bagatelizować. Niezbędna jest tutaj konsultacja z lekarzem POZ, a następnie z kardiologiem, który opracuje odpowiedni plan kontrolowania lub leczenia nadciśnienia.

Jego podstawę stanowi to, co może i powinien zrobić pacjent, czyli zdrowe odżywianie, ograniczenie tłustych i odzwierzęcych produktów, znaczne zmniejszenie udziału soli i cukrów prostych w diecie, uprawianie sportu (liczy się każda forma aktywności fizycznej), rzucenie palenia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie alkoholu oraz stresu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie