Jakich leków przeciwbólowych nie należy ze sobą łączyć?

Piotr Kowalczyk
18.01.2021

Gdy pojawia się ból, na przykład głowy czy kręgosłupa, w naturalnym odruchu chcemy sięgnąć po jeden ze środków przeciwbólowych z domowej apteczki. Każdy ma je pod ręką, ponieważ rzeczywiście pomagają nam przetrwać trudniejsze momenty, a często wręcz ratują nam dzień. Warto natomiast pamiętać o tym, że popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty zawierają różne substancje czynne – w tym takie, które się wzajemnie wykluczają. Stąd istnieje zasada, aby nie łączyć ze sobą niektórych niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przybliżamy ją w naszym poradniku.

Tych leków przeciwzapalnych nigdy nie łącz ze sobą!

Najważniejsza zasada brzmi: nie łączymy, czyli nie mieszamy ze sobą leków należących do tej samej grupy, czyli na przykład wspomnianych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Powodem jest to, że mogłoby to negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dlatego zaleca się, aby w sytuacji, gdy np. ból nie mija lub długo utrzymuje się gorączka, stosować leki przeciwbólowe zamiennie – chociażby raz ibuprofen, raz paracetamol.

Jeśli chodzi o konkretne przykłady, to zdecydowanie nie należy łączyć ze sobą ibuprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny. Podobnie jest z ketaprofenem i naproksenem. Jednoczesne zażycie tych środków lub mieszanie ich może się skończyć dolegliwościami żołądkowymi, nie wspominając już o osłabieniu działania substancji czynnej.

Warto także pamiętać, aby w miarę możliwości nie łączyć ze sobą popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych ze środkami na przeziębienie dostępnymi bez recepty w aptece. Powodem jest to, że wspomniane środki zwykle zawierają dokładnie tę samą substancję czynną.

Co zrobić, gdy ból nie mija, a nie mamy leku przeciwbólowego z innej grupy?

Taka sytuacja rzeczywiście jest dość problematyczna. Rozwiązaniem może być sięgniecie po naturalne metody niwelowania bólu. W przypadku migreny pomocna powinna być drzemka, ewentualnie masaż głowy i karku. Do tego dochodzi cały szereg innych rozwiązań, jak:

  • Zimne lub ciepłe okłady
  • Akupresura
  • Aromaterapia
  • Ziołolecznictwo

W ostateczności, gdy nic nie pomaga i mamy wątpliwości, czy możemy przyjąć kolejną porcję leku przeciwbólowego, warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym w ramach teleporady.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie