Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na egzotyczne choroby? Sprawdź przed wakacyjnym wyjazdem!

Piotr Kowalczyk
15.07.2022

Choroby egzotyczne nie stanowią większego zagrożenia dla mieszkańców naszego kraju. Problem zaczyna się w momencie, gdy planujemy daleką podróż, na przykład wakacje w Azji Południowo-Wschodniej. Przed takim wyjazdem warto zadbać o zminimalizowanie ryzyka zachorowania na jedną z bardzo groźnych chorób egzotycznych. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Które choroby egzotyczne są szczególnie niebezpieczne?

Na liście takich chorób, które w Polsce albo nie występują, albo zostały skutecznie zneutralizowane, możemy umieścić:

  • malarię,
  • cholerę,
  • dengę,
  • dur brzuszny,
  • tężec,
  • wściekliznę,
  • żółtą febrę,
  • wirusowe zapalnie wątroby typu A i B.

Każda z tych chorób może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie ze zgonem. Dlatego wybierając się w region występowania chorób egzotycznych należy bezwzględnie zadbać o zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Szczepienia

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed groźnymi chorobami egzotycznymi – choć nie przed wszystkimi. Wciąż np. nie ma szczepionki przeciwko malarii. Przed wyjazdem w egzotyczne strony świata warto umówić się na wizytę w Medycynie Podróży działającej przy sanepidzie, gdzie uzyskasz szczegółową rozpiskę zalecanych (lub obowiązkowych) szczepień.

Stosowanie się do podstawowych zasad higienicznych

Przed wieloma chorobami egzotycznymi można się uchronić poprzez zwykłe dbanie o higienę. Mamy tutaj na myśli chociażby każdorazowe mycie rąk przed posiłkiem, po wizycie w toalecie, opłukiwanie ciała po kąpieli w basenie czy unikanie bezpośredniego kontaktu z brudnymi powierzchniami. W podróży staraj się również nie dotykać zwierząt, zwłaszcza dzikich.

Unikanie czynników ryzyka

Do takich czynników zaliczymy chociażby prozaiczne picie wody z kranu. W większości egzotycznych stron świata woda taka nie nadaje się do spożycia. Podobnie radzimy unikać zamawiania wody w restauracji, jeśli kelner nie otwiera przy nas nowej butelki. Dobrą zasadą jest niezamawianie napojów z lodem.

Radzimy ponadto uważać na jedzenie uliczne, bezdomne zwierzęta oraz nie ulegać pokusie np. zrobienia sobie tatuażu czy przekłucia uszu w przygodnym zakładzie.

Nie zapominamy także o stosowaniu repelentów przeciwko komarom przenoszącym groźne choroby egzotyczne, na czele z malarią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie