Leki i preparaty sterydowe są powszechnie stosowane w terapii wielu chorób, na przykład alergii, astmy czy zaburzeń hormonalnych. Chętnie sięgają po nie także osoby, które chcą szybko zbudować masę mięśniową. Długotrwałe przyjmowanie sterydów nie jest jednak obojętne dla zdrowia i może powodować różnego rodzaju reperkusje. Jak temu zapobiec? Kilka ważnych zasad stosowania sterydów opisujemy w naszym poradniku.
Leki sterydowe najlepiej jest przyjmować rano zaraz po zjedzeniu śniadania lub w trakcie jedzenia. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości żołądkowych oraz problemów z wieczornym zasypianiem.
Ta zasada dotyczy osób przyjmujących sterydy w postaci wziewnej, a więc stosowanych chociażby w terapii astmy czy ostrych postaci alergii. Po każdorazowej aplikacji należy bardzo dokładnie wypłukać usta zwykłą wodą, aby zapobiec grzybicy jamy ustnej. Dodatkowo zaleca się umyć twarz wodą z mydłem.
Niektóre sterydy są aplikowane bezpośrednio do oka (w postaci kropli). Osoby stosujące taką formę terapii powinny na czas jej trwania zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i przejść na zwykle okulary korekcyjne.
Przyjmowanie sterydów odbija się na pracy układu trawiennego oraz może powodować przyspieszone wydalanie cennych składników odżywczych. Stąd bardzo ważne jest, aby w okresie kuracji dbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, zasobną w produkty zawierające witaminę D, witaminy z grupy B, za to ubogie w cukry, tłuszcze i potas.
Długotrwała terapia sterydowa bardzo często powoduje szybki przyrost masy ciała, czyli po prostu tycie. Aby temu zapobiec należy nie tylko zdrowo się odżywiać i całkowicie wykluczyć z diety słodycze, ale także pozostać aktywnym fizycznie. Formę aktywności dobieramy pod kątem własnych możliwości, masy ciała oraz ogólnego stanu zdrowia.
Bardzo ważnym elementem profilaktyki w przypadku przyjmowania leków sterydowych jest stałe kontrolowanie stężenia glukozy we krwi. Niektóre sterydy powodują na wzrost glukozy, co może nawet doprowadzić do cukrzycy. Podobnie jest z ciśnieniem tętniczym – warto sprawdzać je nawet codziennie i zapisywać sobie wyniki, a następnie omówić je z lekarzem.