Jak zaoszczędzić na leczeniu zębów?

Jerzy Biernacki
28.09.2022

Leczenie zębów jest bardzo nieprzyjemne, czasochłonne, a przy tym niezwykle kosztowne – zwłaszcza, gdy robimy to w prywatnym gabinecie dentystycznym. W przypadku całej rodziny dotkniętej problemem próchnicy koszty mogą iść w tysiące złotych. Tym bardziej warto wiedzieć, co można zrobić, aby zaoszczędzić na leczeniu zębów. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Profilaktyka próchnicy

Nie ma innego, a na pewno lepszego sposobu na zaoszczędzenie na leczeniu zębów. Pierwsza zasada brzmi: staramy się nie doprowadzić swojego uzębienia do ruiny. W tym celu bezwzględnie trzeba zacząć pieczołowicie dbać o zęby, czyli myć je minimum dwa razy dziennie, najlepiej przy użyciu szczoteczki elektrycznej lub sonicznej.

Dobre wzorce higieniczne należy zaszczepić u dziecka. Jeśli pociecha od małego będzie przyzwyczajona do mycia zębów i używania nici dentystycznej, to w wieku dojrzałym sama nie będzie musiała wydawać kroci na leczenie.

Regularne przeglądy

Nawet super pieczołowita higiena zębów nie daje gwarancji uniknięcia próchnicy. Mały ubytek nie stanowi jednak problemu, ponieważ można go usunąć od ręki, w ciągu kilkunastu minut, nawet bez stosowania znieczulenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby odwiedzać gabinet dentystyczny minimum raz na pół roku w ramach standardowego przeglądu uzębienia.

Leczenie na NFZ

Choć wiele osób nawet nie rozważa pomysłu leczenia zębów na NFZ, to naprawdę warto się do tego rozwiązania przekonać. Gabinety dentystyczne mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia są coraz lepiej wyposażone. To już nie te czasy, gdy na NFZ można było liczyć jedynie na ból i sceny niczym z horroru.

Korzystanie z usług stomatologicznych na NFZ szczególnie można polecić rodzicom, ponieważ dzieci mają pełną dostępność leczenia próchnicy.

Wyrwanie zęba zamiast długotrwałego i kosztownego leczenia

To kontrowersyjna porada, natomiast faktem jest, że jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, to długie leczenie jednego zęba (kanałowe) może się mijać z celem. Zwłaszcza, że nie daje to gwarancji jego uratowania. Czasami lepiej jest więc pozbyć się zęba na NFZ, a następnie zbierać pieniądze na implant.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie