Jak wykorzystać maliny w kuchni?

Remigisz Szulc
26.05.2022

Zapach malin jest obłędny. Można wobec tego zaliczyć je nawet do afrodyzjaków. Owoce te mają wysokie walory smakowe, uwielbiają je dzieci i dorośli. Są niskocukrowe i niskokaloryczne, przez co można się nimi zajadać niemalże bez ograniczeń. Maliny obfitują w szereg cennych fitoskładników o właściwościach prozdrowotnych. Nie brakuje w nich szeregu witamin, minerałów, przeciwstarzeniowych antyoksydantów. Lista cennych substancji kryjących się w relatywnie niewielkich owocach robi ogromne wrażenie. Jeśli komuś zależy na zachowaniu dobrego zdrowia, to powinien regularnie sięgać po maliny. Będą świetną opcją w wersji świeżej, mrożonej i nawet przetworzonej.

Jakie mają maliny właściwości lecznicze?

W Polsce malin nie brakuje, można z łatwością uprawiać je w przydomowym ogrodzie. Do wyboru są rozmaite odmiany, owoce mogą być nawet w wersji XL. Maliny zawierają niewiele węglowodanów, odznaczają się sporą zawartością błonnika pokarmowego. Mają nawet trochę białka i znikomą ilość tłuszczu. Obfitują w witaminę C i potas. Zawierają też sporo magnezu, fosforu. W malinach nie brakuje również witaminy E, żelaza, manganu, miedzi i sodu. Warto sięgać po te owoce w celu usprawnienia pracy układu krążenia. Uszczelniają one naczynia krwionośne i poprawiają ich funkcje. Wynika to ze sporej zawartości polifenoli. Maliny są odpowiednie także dla diabetyków, bo zawierają niewielkie ilości cukrów, znajduje się w nich sporo błonnika i garbników. Wszystko to sprawia, że spożywanie malin pozwala na lepsze kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Na ich korzyść przemawia również niski indeks glikemiczny. Maliny uwrażliwiające tkanki na działanie insuliny. Chronią również wątrobę przed stłuszczeniem.

Prozdrowotne działanie malin

Maliny mają działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe. Stoją wobec tego na straży młodzieńczego wyglądu. Posiadają właściwości przeciwnowotworowe. Można liczyć również na działanie przeciwzapalne. Łagodzą objawy zapalenia stawów, zmniejszają obrzęki, przeciwdziałają zmianom degeneracyjnym. Warto też wiedzieć, że maliny wzbogacają mikroflorę jelit o dobroczynne bakterie. Wspomagają również proces chudnięcia, dzięki sporej ilości błonnika. Zaspokajają potrzebę sięgania po coś słodkiego. Można uchronić się przed podjadaniem niezdrowych przekąsek między posiłkami. Maliny pomagają przy problemach żołądkowych, posiadają właściwości antybakteryjne, działają ściągająco. Łagodzą również ból miesiączkowy ze względu na właściwości rozkurczowe. Sok malinowy to prozdrowotna słodycz na każdą porę roku

W jaki sposób wykorzystać maliny? Co można z nich zrobić?

Maliny smakują wyśmienicie bez żadnych dodatków, można jeść je prosto z krzaczka. Takie są najbardziej wartościowe, obfitują w składniki odżywcze. Im dłużej są przechowywane, tym więcej tracą swoich ceny właściwości. W przypadku zakupu świeżych malin w opakowaniu trzeba je jak najszybciej zużyć, bo relatywnie szybko pojawia się na nich pleśń, szczególnie jeśli miały kontakt z wilgocią. Maliny wspaniale sprawdzają się w rozmaitych deserach i potrawach. Można udekorować nimi ciasto lub lody. Świetnie sprawdzają się do zrobienia nadzienia do wypieków typu drożdżówki. Warto też zrobić pyszną, orzeźwiającą lemoniadę z dodatkiem malin. Owoce te są mile widziane w owsiance, można je dodać do koktajlu lub smoothie. Po zamrożeniu świetnie nadają się do przygotowania domowych lodów i sorbetów. Nie można zapomnieć również o niezwykle zdrowych przetworach z malin. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze malin  - to te owoce doceniano już wiele lat temu, w naturalnej medycynie. Będą nieocenione i teraz, w czasie zimy i wczesną wiosną. Oczywiście obróbka termiczna sprawia, że niektóre substancje obecne w owocach zostają zniszczone lub mocno zredukowane. Nadal jest to jednak wartościowy produkt o nieprzeciętnych walorach odżywczych.

Malinowe przetwory skutecznie wzmacniają odporność, która spada w okresie jesienno-zimowym. Sprawdzą się także przy przeziębieniu, wesprą walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dżemy konfitury i marmolady smakują wyśmienicie, mają one szerokie zastosowanie w kuchni. Mogą przykładowo posłużyć jako nadzienie do naleśników i pierogów, dodatek do ciasta, smarowidło na pieczywo. Najbardziej wartościowy jest świeży sok malinowy, stanowiący skarbnicę witamin, antyoksydantów i minerałów w skoncentrowanej postaci. Warto dodawać go do napojów. W połączeniu z ciepłą herbatą wspaniale rozgrzewa organizm od środka. Naturalny sok z malin przyda się do zrobienia koktajli, drinków, sałatek owocowych, deserów. Polane nim lody smakują obłędnie. Wystarczy połączyć sok z żelatyną, aby powstała wyśmienita galaretka bez dodatku chemii i rafinowanego cukru.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie