Jak wybrać odpowiedni ultrasonograf?

Remigisz Szulc
11.05.2022

Ultrasonografia jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych stosowanych w medycynie. Jest bezpieczna dla pacjenta, nieinwazyjna, bezbolesna i praktycznie pozbawiona przeciwwskazań. Można ją też stosować wiele razy, bez wpływu na organizm pacjenta, skutecznie wykrywając w nim stany chorobowe. Do przeprowadzenia badania USG jest niezbędny odpowiedni sprzęt medyczny – ultrasonograf.

Czym jest ultrasonograf?

Ultrasonograf jest urządzeniem medycznym zbudowanym z emitera fal dźwiękowych, którym zazwyczaj jest specjalna głowica, odbiornika tych fal oraz ze specjalnego aparatu odpowiedzialnego za ich przekształcanie w obraz. Ważnym elementem urządzenia jest też monitor, na którym ten obraz może być wyświetlony. Dzięki temu lekarz wykonujący badanie może go interpretować.

Ultrasonograf często jest wyposażony w dodatkowe funkcje, które umożliwiają skuteczniejszą ocenę wyników czy też wydrukowanie obrazu lub zapisanie go na mobilnym nośniku danych.

Do stałych elementów ultrasonografu zaliczają się głowice. Szerokie możliwości wykorzystania tej metody diagnostycznej do badania różnych narządów oraz obszarów ciała są uwarunkowane różnorodnością kształtów głowic. Dlatego wybierając sprzęt medyczny do USG do przychodni czy szpitala, warto szczególnie zwrócić uwagę na ten element i dostosować go do profilu diagnozowanych i leczonych chorób.

Jak działa ultrasonograf?

Urządzenia medyczne przeznaczone do wykonywania badań USG wykorzystują fale dźwiękowe o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka. Ich zakres jest różny zależnie od tego, jaki obszar tkanek jest poddawany badaniu.

Przykładowo niższe częstotliwości fal 2 do 5 MHz są wykorzystywane do diagnostyki jamy brzusznej i EKG serca. Natomiast przy badaniach naczyń żylnych, węzłów chłonnych czy przy ginekologicznym USG dopochwowym stosuje się fale o wyższych częstotliwościach od 7 do 16 MHz.

Podstawowym elementem ultrasonografu jest głowica wyposażona w przetwornik dźwięku. To dzięki niej fale dźwiękowe są przetwarzane za pomocą przetworników piezoelektrycznych w impulsy elektryczne. Te z kolei trafiają do komputera, gdzie są analizowane i przekształcane w obraz.

Wykorzystuje się tu fizyczne zjawisko rozchodzenia się fal oraz ich odbicia. Fale dźwiękowe bowiem, docierając do różnych powierzchni czy krawędzi wewnątrz organizmu, odbijają się od nich i wracają do odbiornika.

Dla ultrasonografu prędkość tej fali jest stała i wynosi 1540 m/s. Dzięki temu jest możliwe określenie odległości od emitera do badanego organu. Obraz zmian jest rejestrowany na skutek innego sposobu odbijania fal przez różne struktury. Znając obraz podstawowy zdrowej tkanki, lekarz może znaleźć i wskazać wszelkie nieprawidłowości.

Rodzaje ultrasonografów

Aparatura medyczna dostępna obecnie nas rynku stanowi niezwykle bogatą grupę asortymentu. Poszczególne modele urządzeń do badań RTG, mammografii, rezonansu czy tomografii komputerowej różnią się wieloma cechami. Najczęściej decydują one o trwałości urządzeń i zakresie ich wykorzystania.

Do tej aparatury zalicza się też ultrasonograf. Cena sprzętu medycznego zazwyczaj jest wysoka z uwagi na stopień jego złożoności technologicznej. Nie oznacza to jednak, że nie można dokonywać wyboru, dopasowując urządzenie do konkretnych potrzeb placówki.

Sprzęt medyczny do USG dzieli się z uwzględnieniem kilku kryteriów takich jak:

  • mobilność aparatu,
  • specjalizacja,
  • cena,
  • klasa producenta.

Mobilność

Aparaty USG zazwyczaj są umieszczane na specjalnych wózkach, które ułatwiają przemieszczenie ich np. do łóżka chorego. Może się jednak zdarzyć, że lekarz musi wykonać takie badanie w domu pacjenta obłożnie chorego, po wypadku czy też w karetce pogotowia.

Do takich celów producent aparatury medycznej tworzy urządzenia mobilne. Najczęściej mają one wielkość walizki i mogą być wygodnie przenoszone. Niestety mają one również swoje ograniczenia i dlatego za ich pomocą można wykonać tylko podstawowe badania.

Specjalizacja

Nieustanny rozwój technologiczny w wielu dziedzinach sprawia, że zyskuje na tym również sprzęt medyczny. Przykładem jest zastosowanie technik cyfrowych, które całkowicie zmieniają wymiar badania i interpretacji jego wyników.

Funkcja digitalizacji obrazu badania wiąże się też z możliwością nakładania różnych filtrów, powiększania i oddalania czy uwypuklania stref krytycznych. Dzięki temu uzyskuje się wyższą ostrość i lepsze możliwości interpretacji wyników.

Ważnym kryterium wyboru aparatu USG jest jego specjalizacja. Dotyczy ona między innymi wyposażenia w konkretne typy głowic czy zakres emitowanych fal dźwiękowych. Nowoczesne urządzenia można też konfigurować w określonym kierunku i wyposażać w specjalistyczne oprogramowanie.

Cena

Jeśli chodzi o ultrasonograf, cena urządzenia jest przede wszystkim uzależniona od liczby dostępnych funkcji. Najtańsze mobilne aparaty można kupić za 20 000 zł. Rozbudowane urządzenia z funkcjami przydatnymi w badaniach klinicznych to już wydatek wysokości około 150 000 zł.

Klasa producenta

Nie można zaprzeczyć, że zakup drogiego urządzenia diagnostycznego wiąże się z konkretnymi oczekiwaniami. Dlatego istotnym kryterium wyboru jest producent sprzętu medycznego.

Najbardziej cenione i najchętniej wybierane są znane marki, które nie tylko gwarantują wiele lat niezawodnej pracy, ale też dostęp do serwisu, części zamiennych i doradztwa technicznego. Przykładem takiej marki jest Mindray.

Sprawdź ofertę firmy Mar-Med http://mar-med.pl/ultrasonografy.html.

Gdzie można kupić ultrasonograf?

Po dobry, dopasowany do potrzeb placówki ultrasonograf warto wybrać się do sprawdzonego dystrybutora. Taką firmą jest Mar-Med, która od wielu lat już zaopatruje szpitale, kliniki i przychodnie w urządzenia medyczne wysokiej klasy.

Dzięki zaangażowaniu, doświadczeniu w branży oraz wieloletnim kontaktom z producentami dystrybutor ten dostarcza najlepsze i najnowocześniejsze na rynku urządzenia medyczne. Jednocześnie klient może też liczyć na serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz na akceptowalny poziom cen.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie